Három éve nyílt meg az Évszázadok a Hód-tó partján – Houdtól Újvárosig című új várostörténeti kiállítás a Tornyai János Múzeumban. Mivel a szabályozások miatt zárva kell tartani az intézményt, közösségi oldalukon emlékeztek meg a 2017. december 8-i megnyitóra.
A tárlat a mai Hódmezővásárhely és környékének történetét mutatja be a honfoglalástól a 19. század első évtizedéig. A kiállításon látható többek között az Árpád-kori Gorzsa falu egyik házának padlójába karcolt malomjáték, Csomorkányról egy 14. századi gyereksírban megőrződött dolmány lenyomat alapján készült gyermekruha rekonstrukciója és az 1470-es években emelt templom tömegrekonstrukciója.
Nemesmásolatban megtekinthetők a város két névadó településének, Hódnak és Vásárhelynek első említését tartalmazó oklevelek.
A település török kori életébe engednek bepillantást a Bocskai utcai és a Szegfű utcai ásatásokon feltárt leletek. A református Ótemplom építéstörténeti korszakait 3D-s animáció segítségével lehet nyomon követni. A pásztor- és halászeszközök a korszak jellemző foglalkozásait, míg a festett bútorok, a szőrhímzéses párnavégek és a polgárosult mezővárosi viselet a 18-19. századi népélet egy-egy sajátosságát mutatják be, így hozva közelebb eleink életmódját a ma emberéhez.
(Fotók: Radnai Kitti, Terendi Viktória/Tornyai János Múzeum Facebook oldala)