A vásárhelyi hajléktalanszálló hét lakója látogatott ma délelőtt, hogy megtekintsék a Benczúr kiállítást, előadást hallgassanak meg a festőművészről, majd maguk is ecsetet ragadtak.
– Kíváncsi voltam Benczúr munkásságára és arra a korszakra, amikor élt, ezért jelentkeztem erre a programra – árulta el Sipos Pál, a hajléktalanszálló egyik lakója. – Jártam már az életemben egy-két múzeumban, láttam a Munkácsy és a Csontváry kiállítást is és szeretem a kultúrát.
– Nagyon szerettem volna, hogy bemutassuk a múzeumot, az itt őrzött kincseket olyan halmozottan hátrányos, illetve hátrányos helyzetű embereknek, akiknek ugyan igényük van a kultúrára, de nem tudtak eljönni ide. Most erre adunk neki lehetőséget – mondta Selmeczi-Tóth Andrea művelődésszervező-múzeumpedagógus.
A vásárhelyi hajléktalanszálló hét lakója látogatott el Hős Sándor, a Badalik Bertalan Szociális Szolgáltató, azaz a Csomorkányi utcai nappali melegedő, átmeneti szállás és éjjeli menedékhely, megbízott igazgatója vezetésével a Tornyai múzeumba, hogy megtekintsék a Benczúr Gyula kiállítást, előadást hallgassanak meg a festőművészről és koráról, majd maguk is ecsetet, ceruzát fogjanak, újragondolva, újraszínezve Benczúr Gyula: Alvó nő című festményét.
– Nagyon örültünk ennek a lehetőségnek, hiszen a terveink közt is szerepelt, hogy valamilyen formában bekapcsoljuk a lakóinkat a város közösségébe, ez pedig az egyik legkönnyebb módja, hogy kapcsolatot teremtsünk a városlakókkal – mondta Hős Sándor. Hozzátette: a szálló lakói közül többen is folyamatosan olvasnak, van, akit a haditechnika, van, akit a világtörténelem és akad, akit a kertészet érdekel. – A lakóink a mostani program segítségével olyan ismereteket, impulzusokat szereznek, mely kimozdítja őket jelenlegi helyzetükből. Remélem, hogy aki most itt van, a szállón majd elmeséli itt szerzett élményeit, s többeknek is kedvük támad eljönni ide a legközelebbi alkalommal – mondta.
– Elég régen jártam itt a múzeumban, mert egy ideig nem Vásárhelyen laktam. Az Őszi Tárlatokon mindig ott voltam, az kihagyhatatlan számomra. És minden művészeti ág érdekel. A kultúra sok mindent tud adni, a szeretettől, a nyugalmon át a békéig. Nagyon örülök, hogy a múzeumot így látom, ahogy most van, mert a felújítása óta nem voltam benne. Mindenben csak a szépet és a jót kell nézni, s akkor mindjárt másként látjuk a világot is – mondta a szintén a hajléktalanszállón élő Konda Zsoltné.
Bernátsky Ferenc történész-muzeológus elmondta, a pandémia után azt tapasztalták, hogy jelentősen megnövekedett az érdeklődés a kulturális rendezvények iránt, így Tornyai múzeumot is számos olyan csoport kereste meg, mely tagjai korábban kevésbé érdeklődtek az itteni látnivalók iránt. – Ezért is örültünk, amikor a Badalik Bertalan Szociális szolgáltatóval felvettük a kapcsolatot. Egy hosszútávú programsorozatnak gondoljuk ezt a mai napot. A Benczúr kiállítás mellett a múzeum többi állandó tárlatával kapcsolatban is szervezünk majd programot az érdeklődőknek. Ha az időjárás engedi kitekintést is szervezünk a város épített öröksége megtekintésére, ennek első része volna a tavaly már két részben is megrendezett kőfaltúrát – vázolta fel a terveket.