Tiszai Károly polgármester meghívására a Hajdú-Bihar vármegyei Nagyrábén egy első világháborús előadást tartott Pintér István, hódmezővásárhelyi történész, nemzetőr ezredes – tájékoztatta a Hódpresst. Az előadás címe Szerbia és Montenegró legyőzése és Albánia elfoglalása 1915-1916-ban volt. Az előadásra Debrecenből is érkeztek, ami nagy megtiszteltetés volt az előadónak.
Az előadás visszanyúlt az előzményekre is, konkrétan a szarajevói merényletre. Principéket a szerb titkosszolgálat készítette fel erre az akcióra, akik mögött egy másik titkosszolgálat is állt. 40-50 évig azt hallottuk, hogy a ,,gaz” Osztrák-Magyar Monarchia volt az, aki Szerbiát megtámadta. Ezzel szemben tény az, hogy Szerbiában már 1914 előtt térképeken, újságokban, stb. nyíltan hirdették, hogy Szerbia igényt tart Dél-Magyarország területére. Vajon volt-e vagy vajon van-e olyan nagyhatalom, amelyik ezt eltűri? – fejtegették az előadáson.
Tény az, hogy a szerb hadsereg harcolt és védekezett, ugyanakkor léteztek az ún. komitácsik, akik idősebb nőkből, férfiakból és egészen fiatal fiúkból álltak. Ezek gyilkolták az osztrák-magyar hadsereg katonáit és amennyiben elfogták őket, brutális módon megcsonkították őket. Akiket a hadsereg a helyszínen elfogott, azokat agyonlőtték. Ezeket a tényeket a Hadtörténelmi Levéltár adataival bizonyítani lehet. Kiemelkedő haditett volt az, amikor Belgrádot három nap alatt elfoglalták katonáink. Az osztrák-magyar-német és bolgár hadsereg gyakorlatilag jó 2-2,5 hónap alatt Szerbiát kiütötte a háborúból. Ezzel dél felé áttörtük a bekerítő gyűrűt – emelte ki a történész.
1916 januárjában az osztrák-magyar hadsereg elfoglalta Montenegrót, ill. üldözte az Albániába visszavonuló szerb hadsereg maradékát. Ezt a ,,haderőt” Szerbia szövetségesei Korfura szállították. Albániát az osztrák-magyar csapatok 2/3 részben elfoglalták. Conrad, a mi vezérkari főnökünk a Balkánon tiszta lapot akart teremteni. Ez azt jelentette, hogy a szövetséges osztrák-magyar-német és bolgár csapatok a Szalonikiben partra szállt angol és francia csapatokat vagy legyőzik, vagy menekülésre kényszerítik. Sajnos Erich von Falkenhayn német vezérkari főnök ebbe nem egyezett bele – hangzott el.
Ifj. Pintér István történész zakóján a fehér-piros lengyel szalag látható. Ezt tavaly novemberben Szegeden a Lengyel Konzulátus fogadásán tűzték fel neki. Az első világháborús könyveikhez Lázár János országgyűlési képviselő, miniszter írt előszót.