Gulyás Gergely a nyári időszámítást választaná

Idén kell dönteni arról, hogy a téli vagy a nyári időszámítás lesz a végleges Magyarországon és a többi uniós tagországban. A magyar kormány melyik időszámítást választja? A most tavaszi lesz az utolsó?

Ezeket a kérdéseket tették föl a legutóbbi kormányinfón a miniszterelnökséget vezető miniszternek. Szűk két hónap múlva ismételten esedékes lesz az óraátállítás dilemmája.

Az Európai Unió – az Európai Bizottság kezdeményezésére – döntési helyzet elé állította a tagállamokat, mely szerint választaniuk kell az időszámítások között. Az ennek érdekében indított 2018-as, nem reprezentatív eredményt hozó konzultáció ugyanis azt igazolta, hogy az uniós polgárok túlnyomó többségének elege van az óraátállításból: a válaszolók 84 százaléka támogatta a félévenkénti átállítás megszüntetését. A véleménynyilvánítók főleg az egészségügyi hatásokkal, az energiatakarékosság növelésével, a közlekedésbiztonsággal és a szabadidős tevékenységekkel érveltek a rendszer eltörlése mellett.

A végső döntés eredeti határideje 2019 lett volna, végül a céldátum 2021-re tolódott az uniós parlament határozata alapján. Azaz idén kell állást foglalniuk a kormányoknak arról, hogy a továbbiakban a téli vagy a nyári időszámítás szerint éljük az életünket. Ahhoz, hogy végleges formát öntsön az uniós álláspont, még az Európai Tanácsnak is dűlőre kell jutnia, és meg kell állapodnia a parlamenttel.

Az mfor.hu által feltett fenti kérdésekre Gulyás Gergely azt válaszolta: „Ezt nem tudom, de ha muszáj dönteni, akkor én inkább a nyárit választanám.”

Európai UnióGulyás Gergelyóraátállítás