Frenetikus hangulatban telt a Kalyi Jag Pont átadója

Megható beszédek, versek hangzottak el, és szólt a frenetikus cigánymuzsika is a Kalyi Jag Pont csütörtöki átadóján. A Nyár utcai volt Táltos iskolában a Kalyi Jag Iskola még nem indulhatott el, de Kalyi Jag Pont igen, a közművelődést tűzték zászlajukra.

Aki a cigány embereket ismeri, az pontosan tudja, hogy a világon nincs jobb vendéglátó náluk. Sem éhesen, sem szomjasan nem marad az ember, ha – akár véletlenül is – betoppan egy cigány család házába. Mulatni pedig még a magyarok is az ő zenéjükre szoktak.

A Kalyi Jag Pont csütörtök délutáni átadóján olyan vendéglátásban volt része a résztvevőknek, amilyenben csak a cigány családoknál lehet az ember. Megadták a módját az ünneplésnek.

Varga Gusztáv, a Kalyi Jag vezetője elmondta, a Kalyi Jag Pont célja egymás megismerése, egy MÁS megismerése. Hisz abban, hogy ha az emberek megismerik a cigány kultúrát, másként tekintenek majd rájuk. Bár iskolaként még nem kapták meg az idei tanévre a működési engedélyt, már így is több mint 100 milliós beruházással újították fel a Nyár utcai épületet, amelyben elindítják a Kalyi Jag Pontot, amely révén kulturális, közművelődést segítő programokat szerveznek majd.

Ez az intézmény világítótorony, ami összeköt minket.

– fogalmazott Varga Gusztáv ünnepi beszédében, amely során köszönetet mondott Hajnóczy Majának, aki évek óta rengeteget dolgozik és küzd az iskoláért, valamint Kokovay Amarillának, a Kalyi Jag Pont vezetőjének, de valamennyi munkatársának is, aki hozzátett a Kalyi Jag Pont elindulásához.

Varga Gusztáv elmesélte, hogy a Nyár utcai épületből több tíz kamionnyi szemetet szállítottak el, ez egyfajta lelki megtisztulás is. Bízik abban, hogy munkájuknak köszönhetően az előítéletek csökkennek, az elfogadás pedig nő.

Márki-Zay Péter polgármester is részt vett az ünnepségen, ahogyan Berényi Károly alpolgármester és Tóth István roma-referens is, de jelen voltak a frissen megalakuló Cigány Nemzetiségi Önkormányzat tagjai és elnöke, Ferkovics Menyhért is.

Márki-Zay Péter polgármester köszöntő beszédében elmondta, hogy sokszor szembesül azzal különböző területeken, hogy nincs terv, nincs koncepció. Nos, itt van terv. – Nekünk van egy tervünk, egy átfogó programot indítunk, Szent Ferencről neveztük el, ebben a tervben mindenkinek helye van – fogalmazott. A nagyívű terv több irányban is elmozdul majd, lesz egy, amelyik a biztonságot célozza meg, de lesz egy szociális ága is, ahol a lehajló keresztényi szeretet szemléletét szeretnék majd meghonosítani.

Azt szeretnénk elérni, hogy a gyerekek ne beleszülessenek a másodrangú életbe, hogy ne csak az orvosoknak és ügyvédeknek lehessen orvos vagy ügyvéd gyerekük. Hogy ne legyen egyértelmű az, hogy a közmunkások gyerekei csak közmunkások lehetnek – hangsúlyozta a polgármester.

Márki-Zay Péter azt is elmondta, hogy az állam nem tud gondoskodni a rászoruló gyerekekről. Az intézetben felnövő és onnan kikerülő gyerekek – akiknek többsége roma származású – mintegy 40 %-a bűnöző, prostituált vagy hajléktalan lesz. A gyermekkereskedelem áldozatainak fele magyar. Sok tennivalónk van – mondta a polgármester. „Ezeken szeretnénk változtatni itt Vásárhelyen„.

A városvezető azt is elmondta, hogy nagy tisztelője Varga Gusztávnak, aki az általa alapított Bogdán László-díj első díjazottja. A következő díjátadó decemberben lesz, erre amúgy várják a jelöléseket, hogy az kaphassa meg a díjat, aki a legtöbbet teszi a cigányságért.

– Még mindig előfordul, hogy valakit hátrányos megkülönböztetés ér a bőrszíne miatt, vagy akár fizikai atrocitás. Pedig ők gazdagabbak, nekik még egy kincs van a tulajdonukban, mert a magyar kultúra mellett a cigány kultúra is az övék. Erre büszkének kell lenniük – fogalmazott a polgármester, aki azt is kihangsúlyozta, hogy a Szent Ferenc-programban mindenkinek helye van, ebben a programban összefog majd a civil szféra és a hatóságok, a nagy jótékonysági szervezetek és az önkormányzat.

Beszéde végén jelképesen átadta a Nyár utcai épület kulcsát, és azt kérte:

Nyissa meg ez a kulcs a cigány lakosok szívét a Kalyi Jag tevékenységére, a vásárhelyi lakosok szívét pedig nyissa meg a cigány kultúra iránt

Az ünnepi műsor során fellépett a Kankalin két táncosa a Csürhe Banda kíséretében, de hallhattunk számos szép verset is gyerekek előadásában. Fellépett a Pro Cultura- és Nemzetiségért-díjas, WOMEX-életműdíjas, idei Kossuth-díjas Lakatos Móni, férjével, Rostás Mihály „Mazsi”-val és két gyermekével, zenélt a Kalyi Jag és Lejla is. Az épületben a megnyitót fotó- és rajzkiállítás kísérte.

Az ünnepség egy bőséges állófogadással zárult, ahogy az már csak a cigány családoknál szokás, senkit nem engedtek el éhesen.

Hódmezővásárhelykalyi jag iskolaKalyi Jag PontMárki-Zay PétermegnyitóVarga Gusztávvásárhelyi hírek