A Gyuszi szobornak becézett, de hivatalosan Olvasó fiúként jegyzett köztéri plasztika közel 60 éve áll már a belváros szívében, mégis csak kevesen tudnak róla. A takarásból azonban most reflektorfénybe került azzal, hogy a Cseresnyés Kollégium mögött, a régi raktárépületet lebontották, így az eddig megbúvó alkotás közkincsé vált. Ez azért is fontos, mert keletkezéstörténete és utóélete is méltón tükrözi a vásárhelyi kollégium szellemiségét.
A Cseresnyés Kollégium mögött található köztéri alkotás a régi raktárépület elbontásával került most újra fókuszba. Története közel 60 évre tekint vissza, azokra az időkre, amikor a Képzőművészeti Főiskola hallgatói Szabó Iván vezetésével Hódmezővásárhelyen töltötték nyári gyakorlataikat.
Valaki felvetette azt, hogy ha Vásárhely vendégül látja a művésztanoncokat, akkor ők is adhatnának ajándékot. Péter Zsuzsa szobrász, aki akkor tanulta a szakmát, felajánlotta, hogy az egyik kollégista diákot megmintázza. 1961-ben el is készült a szobor. Egy nagyon szimpatikus, jó kiállású fiatal srácról készült a szobor, Molnár Gyulának hívták. 1961. augusztus 8-án avatták fel a szobrot Olvasó fiú néven, egyébként Gyuszi szobornak is becézték.
-mondta Pataki Béla, amatőr helytörténész.
Molnár Gyula szegény sorból származott, nyaranta munkát kellett vállalnia, így sok időt töltött még a vakáció alatt is az egykori fiúkollégiumban, ahol egyébként a művészhallgatókat is elszállásolták. Így került kapcsolatba az alkotó modelljével, akiből később ismert és megbecsült belgyógyász lett Szentesen. Az egykori diák két évvel ezelőtt, több mint félévszázad után tért vissza fiatalkori évei helyszínére és találkozott egykori önmagával. Molnár Gyula idén hunyt el, így már nem érhette meg, hogy szobra frekventált helyre kerüljön.
Például a mogyorófák alá lehetne rakni ezt a szobrot és ez üzenne az arra járóknak, hogy ez egy kollégium, ahol fiatalok laknak, mert maga a szobor is egy diákról lett mintázva. Így többen is látnák, jobban megismernék, mert a vásárhelyiek sem nagyon tudják mi is ez a szobor, sőt sokan azt sem tudják, hogy van itt egy szobor. A közteret is szebbé tudná tenni.
-teszi hozzá.
A szobor megérett már a felújításra, ám üzenete így is örökérvényű. Molnár Gyula története ugyanis a mai generáció számára is követendő példa lehet, hogy tehetséggel és szorgalommal bárhová el lehet eljutni.
Forrás: Vásárhelyi TV