Több polgármester és Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere is az önkormányzatiság egyfajta fekete napjaként értékelte Orbán Viktor szombati bejelentését az ipartűzési adóval kapcsolatban, miszerint a kis- és középvállalkozások, valamint az egyéni vállalkozók iparűzési adóját január elsejétől a felére csökkentik, illetve hogy a 25 ezer fő alatti településeknek a kormány támogatást ad, a nagyobb önkormányzatok pénzügyi helyzetét pedig majd egyenként tekintik át. Nem mindenki szerint ennyire borús a helyzet. Szita Károly, Kaposvár Fideszes polgármestere ezt kifejezetten pozitívnak ítéli, ő a családok biztonságát emeli ki.
Botka László, Szeged polgármestere Facebook üzenetében megismételte a 2018-as országgyűlési választások előtti szlogenjét: Fizessenek a gazdagok! Ahogy írja, már tavasszal javasolta egy Nemzeti Szolidaritási Alap felállítását, és úgy látja, erre most nagyobb szükség van, mint valaha: a válságkezelést ne a polgárokkal fizettessék meg, ne a kisnyugdíjasokat és az állásukat elvesztőket sarcolják tovább! Állják inkább a cechet a több ezer milliárdot nyerő fideszes oligarchák! Rajtuk a sor, folytatja Szeged polgármestere, hogy visszaadjanak belőle a közösségnek, aminek a kárára a mesés vagyonukat összegyűjtötték.
Márki-Zay Péter polgármester azt írta, hogy a kormány elvett 750 milliót a várostól, veszélybe sodorva ezzel 44 ezer ember szociális ellátását, közlekedését, több ezer gyermek lakhatását, iskoláztatásának támogatását, közétkeztetését. Lázár János véleményét itt olvashatják.
Írásban legradikálisabban Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere reagált. Azt írta: hát akkor ez kész, ennyi volt. Orbán Viktor ma bejelentette a magyar önkormányzatiság kivégzését. Ahogy írja, az iparűzési adó harminc évig volt az önkormányzatok által végzett közszolgáltatások legfontosabb alapja. A megfelezése nem kezeli, hanem mélyíti a válságot. A vállalkozásoknak ez nem jelent érdemi segítséget, hiszen az adó mértéke meglehetősen alacsony és egyébként is bevétel alapján kell fizetni: aki bajban van, eleve kevesebbet fizet.
Azt valamennyi ellenzéki polgármester megjegyzi, hogy a miniszterelnök intézkedéseinek nincs köze a gazdaság élénkítéséhez, sokkal inkább a hatalmi politizáláshoz.
Természetesen, függően a pártállástól, nem mindenki látja ilyen sötéten a helyzetet. A Megyei Jogú Városok Szövetsége (MJVSZ) elnöke, Szita Károly, Kaposvár polgármestere szerint az „önkormányzatokkal együtt teremti meg a családok biztonságát a kormány”.
Elmondta, a hazai nagyvárosok is járványügyi költségvetést készítenek 2021-re, vagyis mindent annak rendelnek alá, hogy a családok biztonsága erősödjön. „Mindezt tesszük azzal a hittel és reménnyel, hogy az intézkedések végén, 2022-től egy erős gazdasági fellendülés következik, amelynek előnyei szintén a településeinken élőket szolgálja”