Piramis és kocsányos tölgyek, kőrisek, tölgyfélék, platánsorok is szerepelnek a fokozottan védett vásárhelyi fák és fasorok között. Ezek szerteszét találhatók, azaz nem csoportosulnak a városközpontba vagy a kertvárosba. Ezek nélkül nem lenne ilyen szép a város. A képen különféle fák állnak az új Kossuth téri kávézó-büfé mellett.
Nincs olyan vásárhelyi, aki ne ismerné a Kossuth téri „nagyplatánt”, ne üldögélt volna egy kicsit a Kossuth téri japánakácok árnyéban lévő padokon, vagy gyerekkorában sokadmagával nem akarta volna körülölelni a Bercsényi utcai utcai tölgyfák törzse valamelyikét. Ha mégsem, a Népkertben biztosan járt már. Azt azonban csak kevesen tudják, hogy a fokozottan védett fák és fasorok olyan szinten szerteszét találhatók a városban, ahogy a helybéliek sem csak a nevében a természet szépségét idéző Kertvárosban, vagy a helyi építészeti örökség zömét őrző Belvárosban töltik idejük zömét.
A várost egyébként az elmúlt majd másfélszáz évben többször is fásították. A 90 hektáros Kása erdőt névadója telepítette egy gabonatermesztésre – annak mélyebb, vizesebb fekvése miatt – alkalmatlan területre és adta át a városnak. Az Ady Endre utcai platánsor az alföldi városok platánosítási divatjának az eredménye, ahogy a Kinizsi utcai – ma már nem létező – gesztenyesor is az volt. A Kossuth teret pedig az új, azaz a jelenlegi városháza felépítése után telepítették be fákkal, megszüntetve annak piactérként való használatát.
A város zöldinfrastuktúra tervében olvasható tételesen. hogy hol és milyen védett fák, illetve fasorok is találhatók a városban. Hogy a száraz szakmai szöveget ne kelljen végigolvasnia, megtettük Ön helyett.
Helyi fokozott védelem alatt áll az Ady Endre utcai platánsor, a Bercsényi utcai két óriás tölgy, az Epreskert, a Népkert és a Strandfürdő területe, illetve a Jókai utcai piramistölgyek.
Ma ezek mellett simán elmegyünk, de zömük száz éve még csak vékony csemeték volt, vagy még csak magonc.
Ezeken kívül összesen 49 fokozottan védett fát és fasort tart nyilván a város. Ilyen az Andrássy úti fasor (a kirakatsornak csak az egyik oldalán vannak, a tram-train építésekor telepített fák. Az egykoron az Ofotért oldalán állokat a ’80-as években vágták ki egy gázcsőcserére hivatkozva.
Az egyébként nem új és nem is nagyon frissített lista szerint védett a Bajcsy-Zsilinszky utcai celtis, azaz ostorfa fasor, a Bíbó Lajos utcai 243 puszta szil, a Cseresnyés kollégium melletti törökmogyoró sor, a Csomorkányi utca 1. előtt álló kocsányos tölgy, a Csomorkányi utca 30/a. előtti két feketefenyő, A Dáni utca 50. előtti két gesztenyefa, a Dáni és a Simonyi sarkánál álló japánakác, védett a Hősök tere összes fája, az Ipoly és az Ifjúság utcák sarkán lévő fehér nyár, az Ipoly utcai, az egykori Kertészeti vállalat telephelyénél álló, két kocsányos tölgy, a Jókai utcai 52 piramistölgy, illetve a Jókai 78. előtt álló két, és a 80.szám előtt álló 1 piramistölgy.
Védett a Kálvin János tér valamennyi fája, a Károlyi utcai kőris fasor, a Károlyi utca 75. előtti kocsányos tölgy, a teljes Kásaerdő, a Kenyérgyár előtti két eperfa, a Gingko Hotelnek nevet adó páfrányfenyő, a Kistópart utcai parkoló tölgy, a Klauzál utca 64. és 78. előtt álló két kocsányos tölgy, a Koszta József utca 4-6. előtti 12. platán, a Kutasi úti autókereskedés előtti platán, a Lázár és Hódi Pál sarkán álló ostorfa, a Lázár és Dr. Rapcsák András (volt Szántó Kovács János) utca találkozásánál lévő 6 gömbkőris, a Makai utca 62. előtti eperfa, a Makai utca 70. előtti gesztenyék, valamint a 74-76. előtti 1-1 eperfa.
Szerepel még a védett fák listáján a Nádor utcai gesztenyesorként Visszhang utcán is folytatódó gesztenyesor, az Oldalkosár utcai óvoda előtti platán, az Ótemplom előtti kőris, a Petőfi utcai kőrisek, a Rákóczi utcai gömbjuharok és kőrisfasor, a Révai utca 21. előtti két kocsányos tölgy, a Révai és a Szántó Kovács János utcák kereszteződésében lévő japánakác, a Rózsa utcai közkifolyónál lévő bodza, a Szabadság tér 70-nél álló platán, a 84. mögötti 3 szürke nyár, a Szántó Kovács János utca 104. előtti platán, a teljes Széchenyi tér, de külön a Széchenyi tér 14. előtti japánakác és a 19. előtti kocsányos tölgy. De ezeken felül védett még a Szent István tér összes fája, a Szőnyi és a Szántó Kovács János utcák 100 piramis tölgye, ahogy a Tarjáni iskola (azaz mai nevén a Varga Tamás Általános Iskola) udvarán álló platán és a Zrínyi utca 80. előtti platán is.
A védett fák közt nem találtuk az ének-zenei iskola 130 éves óriástölgyét, de ez ma már nem állt, tavaly egy vihar az iskolaépületre döntötte.
A védett fák közt szerepel, de évekkel ezelőtt ki kellett vágni a Hősök tere és a Móricz Zsigmond utcák sarkán álló nyárfát annak állapota miatt, így most csak a tönkje van meg és a közelében is újabb fát ültettek.