Az egyik tábla az 1282-es év csatájának történelmi hátteréről ad tájékoztatást, a másik pedig a Csete György építész által tervezett emlékmű történetét írja le. A hód-tavi csata hagyományőrző találkozón még a délután folyamán is sok érdekességgel találkozhatnak a kilátogatók: középkori tábori konyha, főzőbemutató és kóstolás, népvándorlás kori fegyverek bemutatója a Szegedi úti Rolandring motocross pályánál. A rendezvényről készítettünk egy óriásgalériát, ide kattintva nézheti meg.
Az eseményt délelőtt Csete Örs, Csete György fia, a Csete Alapítvány nevében nyitotta meg. Mesélt az édesapjának köszönhetően itt megépült emlékmű történetéről, amely az egykori hód-tavi csata emlékét őrzi, és ahol most az a középkori kard is megtekinhető, amelyet Vásárhely határában leltek fel. Csete Gyögy 1997-ben maga jelölte ki a „sömmi” szélén az emlékhelyet és annak tájolását.
Márki-Zay Péter polgármester megköszönte a szervezők munkáját, kiemelve Sipos Róbertet, aki a Csete Alapítvány munkáját segítve immár tizedik éve részt vesz ennek a napnak a megszervezésében, a hagyomány megőrzésében. Beszélt a lehetőségekről, amit ez a terület magában rejt, illetve a város terveiről, melyeket a hagyományőrzőkkel közösen szeretnének megvalósítani. Ezek között szerepel a terület fenntartható parkosítása, fákkal való beültetése, és egyfajta skanzen kialakítása is, melynek révén ez a hely így turisták számára is vonzóvá tehető, illetve osztálykirándulások, tanulmányi kirándulások célpontja is lehet – sőt jó volna, ha azzá válna.
Csányi Viktor régész a kard történetéről mesélt, amely most az emlékmű épületében van kiállítva, és melyről sajnos nem tudjuk egészen pontosan honnan került elő, de valahonnan Vásárhely határából. A kard később a Tornyai János Múzeum gyűjteményét fogja gazdagítani, ahol ilyen jellegű lelet eddig még nem volt.
Ezután együtt felavatták a már említett két táblát.
A reggeli eső elmúltával az időjárás szerencsére kedvez a rendezvénynek, ahová egész délután várják az odalátogatókat.