Hódmezővásárhelyen hosszú évek, sőt, nem túlzás, évtizedek óta foglalkoztatja a közvéleményt: hogyan lehetne megszüntetni a fehérjefeldolgozóból áradó, időnként szinte elviselhetetlen szagot.
A témával kapcsolatos újságcikkek listája terjedelmes. Például a megyei lap írásai szerint a cég 2015-ben kereste a technológiát, amellyel csökkentené a szaghatást, a város 2016-os vezetése kérte a céget, hagyjanak fel a lakosokat zavaró tevékenységgel.
Tárgyaltak, levelet írtak
2018-ban, majd 2020 elején a város és a cég vezetése megbeszélést folytatott arról, mit tehet az állami tulajdonú részvénytársaság a helyzet kezelése érdekében. Ismét szó esett arról, hogy az ATEV a Kutasi úti telephelyen szerves hulladék komposztálással is foglalkozik, szennyvíziszap felhasználásával, ezt a tevékenységét azonban hajlandó elköltöztetni a várostól 12 kilométerrel távolabbi, Rárósi úti telephelyére. Abban maradtak, hogy a város és a vállalat vezetése harmonikus együttműködésre törekszik.
Tavasszal hódmezővásárhelyi önkormányzati képviselők levelet fogalmaztak. Arra voltak kíváncsiak, sikerült-e lépéseket tenni a biofilter fejlesztése és a szennyvíztisztító megújítása érdekében. Berényi Károly alpolgármester, Molnár Lászlóné Gyutay Katalin és Fejes Péter képviselő nyílt levele emlékeztetett: tudomásuk szerint az üzem biofilterének a kapacitása nem elegendő, már kinőtte a cég.
Majd aláírásgyűjtésbe kezdtek
Aláírásgyűjtést, pultozást szervez ATEV-ügyben a Tiszta Vásárhelyért Egyesület. A Facebook oldalukon azt írják, nagyszabású tiltakozó akcióba kezdenek bűz ellen, ennek indító eseménye egy augusztus végéig tartó aláírásgyűjtés. Kitelepülnek élelmiszerboltok elé, a pihenőparkba, a piacra.
Az akció tehát elindult – és ahogy Hódmezővásárhelyen más lassan megszokják a polgárok, kapott némi politikai felhangot. A Fidesz helyi szervezete szórólapot juttatott el a postaládákba. A párt nevében Havasi Katalin elnök amiatt fejezi ki aggodalmát, hogy az aláírásgyűjtés szerinte nem más, mint egy burkolt listázás, a Márki-Zay Péter polgármestert támogató egyesület már a következő választásra gyűjti a neveket.
“Elsősorban köszönjük dr. Havasi Katalinnak, hogy felhívta a figyelmünket, hogy esetleg csalók jelenhetnek meg, akik jogtalanul adatokat szereznek be a lakosoktól. Jól esik, hogy politikai hovatartozástól függetlenül támogatja az ügyet, miszerint közösen tegyünk az ATEV fehérjefeldolgozó bűze ellen.” – reagált minderre közleményben az egyesület. Hozzáteszik: az adatkezelésekre a törvényi szabályozást maradéktalanul betartják.
Egy Facebook posztban a polgármester is kifejti a véleményét a fideszes szórólappal kapcsolatban. Furcsállja a kormánypártiak riadalmát, főleg annak tükrében, hogy meglátása szerint igencsak kérdéses eljárások köthetők a Fideszhez. Felidézi, hogy a vásárhelyi városházán személyes adatokat kérdezett le egy dolgozó; bár a választók életkorát tilos nyilvántartani, telefonon hívták a járvány idején a 65 éven felülieket; vagy az országszerte elhíresült Kubatov-listát. Mindenkit arra biztat: éljen a jogával, írjon alá az egészséges életkörülmények érdekében.
Írt az ATEV is, tudnak a problémáról
Ők egy gazdasági társaság, politikai csatározásban nem kívánnak részt venni, szögezi le elöljáróban az ATEV levele, amelyet a hódmezővásárhelyi önkormányzatnak küldött. Ötéves stratégiákban gondolkodnak, ami elhangzott a céget képviselő vezetők és a polgármester között, informális egyeztetés volt, felelőtlenség ígéretként leírni. Tudják, hogy a probléma nem újkeletű, álságos dolog azt sugallni, hogy ez egy mostani mulasztás eredménye lenne, a cég nagyon fontosnak tartja az eddig elmaradt beruházások pótlását. A 2024-ig tartó időszakra megvannak a teveik, a “szagemmissziós kibocsátás csökkentési beruházását” jövőre tudják elkezdeni.
Márki-Zay örül, a politikamentességet viszont idézőjelbe teszi
Nagyon örül a levélnek, de kissé árnyalja a dolgot, hogy ugyanezt már két korábbi polgármesternek is ígérték, valamint az sem elhanyagolható részlet, hogy kormánydöntés birtokában tudják majd csak elindítani a beruházást, írja Facebook bejegyzésében Márki-Zay Péter polgármester. Az elkezdett úton mindenképpen tovább kell menni, hiszen a probléma tömegeket érint, a már évekkel ezelőtt felvetett telephely átköltöztetést is ideje lenne valóra váltani, utal a korábbiakra a bejegyzés.
A társaság politikamentességét megnyugtatónak értékeli, nem tud azonban elmenni két részlet mellett. Egyik, hogy a levelet aláíró Kovács Lajos vezérigazgató Budapest XII. kerületének fideszes alpolgármestere. A másik, hogy bár a vállalat mindig gáláns felajánlásokat tett az önkormányzat felé jótékony ügyek érdekében – tíz év alatt 35 millió forintot szántak ilyen célra – a legutolsó utalás a 2018-as februári időközi választás előtt kilenc nappal volt. A szag ügyében lapzártánk után ombudsmanhoz fordul az önkormányzat.