Egy 2022-es szakmai konferencia előadásaiból válogattak össze három tanulmányt, amelyek azóta, a kutatóknak köszönhetően újabb adalékokkal, könyv formátumban jelentek meg. A „Fegyvert, s vitézt éneklek” című könyvet pénteken mutatták be nagy számú érdeklődő előtt a városháza dísztermében.
Nagyon sokakat érdekelt a vitézi rendről szóló legújabb könyv bemutatója. Bernátsky Ferenc helytörténész-muzeológus, a kötet szerkesztője médiacentrumunknak elmondta, hogy a könyvben szereplő tanulmányok mindegyike elhangzott a ’22-es szakmai konferencián, ám kifejezetten örül annak, hogy nem közvetlenül utána sikerült könyvbe rendezni az előadások anyagait, mert egyrészt a kutatók is ki tudták bővíteni tanulmányaikat, másrészt a leszármazottakkal, a családokkal is sikerült felvenni a kapcsolatot, így az illusztrációkat, fotókat sokkal jobb minőségben tudták prezentálni. Így még inkább élővé tették a könyv anyagát.
Hiánypótlónak nevezte a mezővásárhelyi vitézek által elnyert földbirtokok történetének feldolgozását, amit Rácz Róbert helytörténeti kutató jegyez, de Kovács Ferenc, – aki vitéz Darvassy István festőművész életét dolgozta fel – és Tóth Marcell levéltáros, – aki pedig Csukonyi Ferencnek a pályafutását mutatja be, – is nagyon sok újabb forrással tudták a művüket gazdagítani.
A kiállítás és az előadások után sokan megkeresték a kutatókat, és az addig féltve őrzött kincseiket rendelkezésre bocsátották. Így sokkal szebb és jobb minőségű anyagot tudtak beépíteni a kötetbe.
Kovács Ferenc, aki szenvedélyes kutatója a vitézi rendnek, amelynek ő maga is tagja, a kiállítás és az előadások óta kiderítette, hol nyugszik Darvassy István festőművész, majd mikor szembesült azzal, hogy a sírját a lejáró sírmegváltás miatt a Farkasréti temetőben fel akarják számolni, rengeteget dolgozott azért, hogy megmentse. Végül sikerült „hazahoznia”, újratemettetnie Hódmezővásárhelyen a vitéz festőművészt.
A könyvbemutatón kiállították Darvassy Horty festményét is, amely annak idején a városháza dísztermében, a Rákóczi és Bercsényi festmények közötti ajtó fölött volt kihelyezve.
Tervei is vannak a vitézi rendnek, további sírokat szeretnének felkutatni, és megmenteni, illetve a 238 vásárhelyi, vagy Vásárhelyhez kötődő vitéz történetét is fel akarják dolgozni. Ahogyan Kovács Ferenc fogalmazott:
nem nagyon várhatunk sokáig, mert az unokák, délunokák, különösen az elsőszülött gyermekek, – akik azért mégiscsak abban a korban vannak – , hogy örülnének, hogyha megláthatnák ezt a könyvet.