Madárodú készítő szakkört tartottak szerdán a Németh László Városi Könyvtárban,
ahol minden korosztály együtt barkácsolhatott. Senki sem jött üres kézzel, de sok
alapanyagot biztosítottak a természetvédelmi egyesület önkéntesei is.
Az elmúlt években közel kétszáz odút helyezett ki a Vásárhelyi Természetvédelmi Egyesület Hódmezővásárhelyen és környékén. A modern erdőgazdálkodás és a monokultúrás mezőgazdálkodás térnyerése miatt egyre kevesebb természetes fészkelőhelye van a madaraknak, így a mesterséges odúk térhódítása nagy segítség számukra. Széncinegének, rozsdafarkúnak, de szalakótának és kék vércsének is készítettek korábban odúkat, költőládákat az egyesület önkéntesei.
A foglalkozáson azt szeretnénk bemutatni, hogy otthon bárki minimális költségből tud készíteni odúkat, majd ezek kihelyezésével újabb élőhelyeket, fészkelőhelyeket teremthet – mondta Molnár Ádám, a Vásárhelyi Természetvédelmi Egyesület elnöke. Hozzátette: akár a kertben, akár egy játszótéren, vagy egy munkahelyen is kihelyezhetünk költőládát az odúköltő madaraknak, hiszen
a madárodúk a gyakorlati madárvédelem egyik legfontosabb alappillérei.
Ugyanakkor nemcsak a madarakkal tesznek jót az odúkészítők, de a családok számára is örömteli elfoglaltság volt a közös fúrás-faragás, kalapácsolás.
Tóth Nimród László még csak nyolc éves, de egy hatalmas szerszámos ládával érkezett a
rendezvényre. Elmondta, hogy apukája asztalos, tőle tanulta a szögelést és a fűrészelést.
Nem az első alkalom, hogy madarak számára készít eszközöket, hiszen nemrég fejezett be
egy madáretetőt. Az ő odúja lett a legegyedibb, kitartóan kalapálta a díszléceket a tetejére,
hogy szebb legyen mint bárki másé.
Madárodún kívül újrahasznosított alapanyagokból madáretetőt is készítettek a résztvevők. Fontos különbség, hogy az odú fészkelőhely, az etető pedig télen segíti a madarakat a táplálékszerzésben.
Fabók Milán egy ötliteres műanyag palackból készített madáretetőt. Magokkal fogja
feltölteni a palackot és reméli, hogy hamarosan rátalálnak a széncinegék.Az elmúlt fél év természetvédelmi előadásainak a Németh László Városi Könyvtár biztosított helyszínt, ezért a természetvédelmi egyesület tagjai a támogatásért cserébe egy madárodút ajándékoztak az intézménynek.