Az elmúlt hetek sűrű közéleti történéseinek egyik – a választások miatt kevésbé kifejtett – fontos epizódja a Sulyok Tamás köztársasági elnök ellen a Demokratikus Koalíció által kezdeményezett eljárás volt, a párt hivatali visszaélés, csalás és más bűncselekmények miatt tett feljelentést az államfő ellen.
A Szegedi Regionális Nyomozó Ügyészség csütörtöki határozatával – a törvényes határidőn belül – elutasította a Dobrev Klára által benyújtott, Sulyok Tamás köztársasági elnököt érintő hivatali visszaélés, csalás és más bűncselekmények miatt tett feljelentést.
A Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) közleménye megemlíti, hogy Dobrev Klára feljelentése szerint Sulyok Tamás köztársasági elnök a 2014 és 2019 közötti időszakban alkotmánybíróként jogosulatlanul vette fel a fizetését, mert nem jelentette be az összeférhetetlenségét. A feljelentő állítása szerint Sulyok Tamás ezzel a magatartásával csalást és hivatali visszaélést követett el.
A nyomozó ügyészség Dobrev Klára feljelentésével szemben viszont azt mondja, hogy Sulyok Tamás már alkotmánybírói jelölését követően, de még a megválasztását megelőzően kérte ügyvédi tevékenységének szüneteltetését és helyettes ügyvédről is gondoskodott.
„Az ügyvédi tevékenység szüneteltetésének kezdetétől fogva a Sulyok Tamás által még ügyvédként vállalt kötelezettségeket és jogokat a helyettesítő ügyvéd gyakorolta. A feljelentésben megjelölt cégek vonatkozásában a kézbesítési megbízotti tevékenységet Sulyok Tamás még ügyvédként, alkotmánybírói jelölését megelőzően vállalta el, az ügyvédi tevékenység szünetelését követően ezen szerződések alapján a helyettese volt jogosult eljárni” – ismertette az ügyészség.
Az ügyészségi közlemény kitér arra, hogy a bárki által megtekinthető cégbírósági adatok szerint a Sulyok Tamást helyettesítő ügyvéd a cégbíróságnak mindkét cég vonatkozásában bejelentette, hogy bár a szerződést még Sulyok Tamás kötötte ügyvédként, de az ügyvédi tevékenységének szünetelése alatt ő látja el helyette ezeket a feladatokat is.
A kézbesítési megbízotti cím egyébként az ügyvédi iroda címe volt, így a kézbesített iratokat csak a helyettes ügyvédneknek volt jogosultsága és kötelessége átvenni. Sulyok Tamás az alkotmánybíróvá történt megválasztását követően ügyvédi – és így kézbesítési megbízotti – tevékenységből származó díjazásban nem részesült.
Mivel a jelenlegi államfő alkotmánybíróként nem látott el ügyvédi tevékenységet, ennek keretében kézbesítési megbízotti tevékenységet sem, így alkotmánybírói szolgálatának ideje alatt jogszerűen vette fel alkotmánybírósági juttatásait.
A Dobrev Klára beadványában sérelmezett mezőgazdasági földterületeket érintő szerződéskötésekkel összefüggésben esetlegesen felmerülő cselekmények elévülés miatt nyomozás keretében nem vizsgálhatók, a feljelentés elutasítása mellett az ügyészség közérdekvédelmi szakága vizsgálja, hogy szükséges-e, illetve lehetséges-e magánjogi intézkedést tenni e tárgyban.