Elkezdődött az egyházi fenntartású gyermekvédelmi intézmények dolgozóinak átvilágítása

Az egyházi fenntartású gyermekvédelmi intézményekben is elkezdődött a dolgozók kifogástalan életvitelének ellenőrzése.

A Népszava cikkében összeszedte, hogy áll a helyzet a magyarországi egyházak által fenntartott gyermekvédelmi intézmények dolgozóinak vizsgálatával. A reformátusok nyilatkozata szerint a Református Szeretetszolgálat két gyermekvédelmi intézményében 1300 ember 4000 gyermekről gondoskodik. Az alkalmassági vizsgálatok folyamatban vannak, eddig senkit nem kellett elbocsátani, illetve senki nem mondott fel.

A Magyarországi Evangélikus Egyház három diakóniai intézménye nevelőszülői hálózatot működtet, 118 ellátott gyermeket gondoznak 59-en. Az intézményvezetők alkalmassági vizsgálata és a munkatársak ellenőrzése elkezdődött, eddig mindenkit alkalmasnak találtak.

A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) nem tudott egyértelmű választ adni, mert az MKPK fenntartásában nem működik gyermekvédelmi intézmény. Országos vagy központi nyilvántartás sincs, mert az intézmények fenntartói az egyházmegyék, illetve a  szerzetesrendek.

Az Orbán-kormány a bicskei pedofilbotrány után rendelkezett arról, hogy az állami intézmények vezetőinek munkáját pszichológiai alkalmassági vizsgálathoz kell kötni, később egy törvénymódosítással ezt kiterjesztették az egyházi gyermekotthonokra is.

Fülöp Attila gondoskodáspolitikáért felelős államtitkár szeptemberi közlése szerint a dolgozók 1,4 százaléka hagyta ott az állami gyermekvédelmet, mert nem akarta alávetni magát a Nemzeti Védelmi Szolgálat szerintük megalázó vizsgálatának. A Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság ugyanakkor azt közölte, az alkalmazottak bő 6 százaléka, szám szerint 265 munkavállaló távozott. Munkaügyi pereikben a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) nyújt segítséget, a jogvédők célja, hogy maga a munkaügyi bíró kérjen állásfoglalást a jogszabályról az Alkotmánybíróságtól.

alkalmasságalkalmazottátvilágításéletvitelevangélikusgyermekvédelemkatolikusreformátus