Miközben egyszerűsödnek a családi otthonteremtési kedvezmény (csok), a babaváró támogatás és a jelzáloghitel-elengedés igénylésének feltételei, valamint bővül az igénylők köre a Magyar Közlönyben péntek éjjel megjelent kormányrendelet értelmében, azok az egyéni vállalkozók, akik szüneteltették tevékenységüket, elveszíthetik jogosultságukat.
A legfontosabb intézkedések a babaváró támogatás igénylésekor:
- a mozaikcsaládoknál nem lesz feltétel az első házasság,
- a diplomás gyed időszaka is beleszámít a tb-jogviszony időtartamába,
- a külföldről hazatérőktől minimálisan elvárt hazai tb-jogviszony-igazolás időtartama pedig 180-ról 90 napra csökken.
- özvegyülés esetén akkor sem szűnik meg a kamattámogatás, ha a házaspárnak öt éven belül nem született gyermeke,
- ikergyermekek születésekor pedig a támogatás törlesztésének szüneteltetése 3+2 évig jár majd, vagyis az egyik gyermekre igénybe vett 3 év után a másik gyermekre is kérhető még 2 év szüneteltetés.
A jelzáloghitelek csökkentését pedig olyan esetekben is igényelhetik a családok, ha az ingatlan csak az egyik szülő nevén van.
A csok igénylésénél az Egyesült Királyságból hazaköltözőknek a méltányossági eljárás lehetősége is biztosított lesz a külföldi tb-jogviszony igazolása során.
A Bankmonitor nézte meg, mi vár azokra a kisadózókra, akik nem kerültek be a kormány kedvezményezettjei közé. Mint ismert, a március 20-ai kormányrendelet szerint mintegy 26 tevékenységi körben nem kell a kisadózóknak (katásoknak) március, április, május és június hónapra tételes adót fizetniük.
Sok katás nem élhetett ezzel a lehetőséggel, bevételeik mégis elapadtak az elmúlt hónapokban. Mivel a katások több mint 90%-a egyéni vállalkozó, számukra adott a lehetőség, hogy egy hónaptól két évig szüneteltessék a tevékenységüket.
A Bankmonitor szakértői felhívják a figyelmet: egy ilyen szüneteltetés alapjaiban befolyásolja a hitelképességet lakáshitel, személyi kölcsön, csok támogatás vagy éppen Babaváró igénylése esetén. A bankoknak egy új hitel kihelyezésekor ugyanis meg kell vizsgálniuk, hogy az ügyfél rendelkezik-e a hiteltörlesztő megfizetéséhez szükséges jövedelemmel, illetve a jövedelemforrás megfelelően stabil-e ahhoz, hogy várhatóan a futamidő végéit teljesíteni tudja a szerződésben vállalt feltételeket.
Kiemelik: a bevételek elmaradása miatt szüneteltetett egyéni vállalkozás aligha számít stabil jövedelemforrásnak, ezért a bankok a szüneteltetés alatt nem hitelezik az egyéni vállalkozókat. A szüneteltetés vége sem jelent azonban feltétlenül azonnali hitelképességet, a bankok ilyenkor egyedileg — a szüneteltetésben töltött idő, az ismét aktív hónapok száma és a céges múlt alapján — döntenek a hitelezhetőségről.
A szüneteltetéssel a tb-jogviszony automatikusan megszűnik. Ez egyrészt kellemetlen, mert így havonta 7710 forint egészségügyi szolgáltatási járulékot kell fizetniük, másrészt ezzel megtörik a tb-jogviszony folyamatossága, ami pedig feltétele a csok-nak, a falusi csok-nak és a Babaváró hitelnek is.