Marco Rubio külügyminiszter a második Trump-korszak első hivatalos külföldi útjára Panamába utazott, hogy tárgyalásokat folytasson a panamai kormánnyal, illetve José Raúl Mulino elnökkel arról, hogy az Egyesült államok átvenné a nemzetközi hajóforgalom egyik kulcsfontosságú pontjának számító Panama-csatornát, írja a Telex. Közben Kanadával, Mexikóval és Kínával megkezdte az Egyesült Államok az úgynevezett vámháborút. A borítókép illusztráció.
Az Egyesült Államok hivatalosan azért akarja a Panama-csatornát megszerezni, hogy nehogy az „rossz kezekbe kerüljön”. Rubio most megismételte az elnök kijelentéseit, hogy a csatorna megszerzése abszolút komoly, és nagyon fontos az USA számára, ám a panamai elnök, José Raúl Mulino, azt mondta, hogy szó sem lehet a csatorna átadásáról, az a panamaiaké, és még csak tárgyalni sem hajlandó az egészről. Jönnek a brutális vámok Panama felé?
A Telex arra emlékeztetett, hogy a Panama-csatornát az 1900-as évek elején az amerikaiak építették, majd sokáig Panamával közösen tartották fenn és igazgatták. Végül 1999-ben adták át teljes egészében Panamának, ami Trump szerint felelőtlenség volt, és Amerika érdekeivel ellentétes.
Elindult a kereskedelmi „vámháború”
Közben Trump elnök aláírta azokat a rendeleteket, amelyek vámot rendelnek el a Kanadából, Mexikóból, illetve Kínából származó termékekre. Kína esetében a vámtétel 10 százalék, míg Kanada és Mexikó esetében a büntetővám mértéke 25 százalékos, ez alól a Kanadából származó energiahordozók kivételek, azokra 10 százalékos vámot kell fizetni, írta meg a hvg.hu.
Az elnöki rendelet arra is kitért, hogyha az említett országok válaszlépéseket tesznek, és maguk is büntetővámot vetnek ki az amerikai termékek ellen, akkor az viszontválaszként a vámok tovább növekedését hozhatja magával.
Márpedig az ellenlépések megtörténtek. Kanada egy egy sor amerikai árucikkre azonnal, másokra később vet ki ellenvámot, Mexikó is hasonlóra készül. Kína a Világkereskedelmi Szervezethez fordult.
Szintén a hvg.hu összeszedte, hogy mely termékekre vonatkozhat ez:
- sör,
- bor,
- bourbon whisky,
- gyümölcsök,
- gyümölcslevek,
- zöldségek,
- parfümök,
- ruházat,
- lábbelik,
- háztartási- és
- sporteszközök,
- faáru és
- műanyagok.
Justin Trudeau kanadai elnök egyéb, nem vámjellegű intézkedéseket is kilátásba helyezett a kritikus ásványi anyagokkal és beszerzésekkel kapcsolatban, de nem ment bele a részletekbe.
Mexikó is hasonló lépéseket tett. Mindkét ország vezetője hangsúlyozza, készek a tárgyalásra, mint ahogy szerintük a helyzetet nem büntetővámokkal, hanem beszélgetéssel kellene rendezni. Kína közben jelezte, panasszal él a Világkereskedelmi Szervezetnél (WTO), de megfelelő ellenintézkedéseket is tesz.
A Trump által elindított folyamatok jelentős drágulásokat hozhatnak a világban akár.