Péntek délelőtt a városházán Márki-Zay Péter polgármester és Tóth István nemzetiségi és egyházügyi referens sajtótájékoztató keretében harangozta be a Roma Kultúra Napja alkalmából a jövő héten kezdődő, és egy hónapon át tartó színes programokat. Márki-Zay Péter hangsúlyozta, fontos, hogy „a cigányság legyen büszke a cigányságára”, amiben az önkormányzat ezzel a kulturális rendezvénysorozattal is támogatni szeretné őket.
Április 8-án ült össze az első Roma világkongresszus, az esemény tiszteletére az ENSZ a Roma kultúra világnapjává nyilvánította április 8-át.
„Hét évvel ezelőtti politikai indulásom óta mindig szívügyemnek tekintettem a hazai cigányság támogatását” – emelte ki a sajtótájékoztatón a polgármester. Emlékeztetett az öt évvel ezelőtt elhunyt Bogdán Lászlóra, Cserdi cigány polgármesterére, akitől nagyon sokat tanult, és akinek a tiszteletére ő maga díjat is alapított.
Felsorolta, mi mindent tett a város a cigányság felemelkedéséért Hódmezővásárhelyen. Megalapították a Mátray Attila-díjat, amit a Roma Kultúra Napjához kapcsolódóan adnak át minden évben. Lehetőséget biztosítanak roma munkavállalóknak is, az önkormányzatnál és annak cégeinél egyre több cigányember dolgozik.
„A cigányságnak a felemelkedéshez való útjában mi itt Hódmezővásárhelyen példát mutatunk” – hangsúlyozta, hozzátéve, tudomása szerint városunk első az országban, amely a Roma Kultúra Napját egy egész hónapon át, tehát egy „roma kulturális hónapként” ünnepli.
Kitért a felzárkóztató Petra Modellprogramra is, melyet az önkormányzat szintén egyedülállóan nem uniós vagy kormányzati pénzből, hanem saját forrásból szervez, de ugyanúgy büszkék a Varga Gusztáv által vezetett Kalyi Jag Pontra, ahol hamarosan oktatni is fognak, és a város által alapított Cigány Kulturális Központra is. Kiemelte, Vásárhelyen nagyon sok cigány vállalkozó, illetve cigányokat foglalkoztató vállalkozások kaptak az elmúlt időszakban megbízást a várostól, így a belvárosban a Református Ótemplom körül is ők dolgoztak, de a Kossuth téri pavilonkávézót is cigány vállalkozó építette.
Fontos tehát az esélyteremtés, „elfogadhatatlan számunkra és számomra személyesen is az, hogy csak a bőrszíne miatt valakinek determinálva legyen a sorsa” – hangsúlyozta.
A város az idén indított Szent Ferenc Programmal is – amelyben már 54 családot támogatnak – azt célozza, hogy minden esélyt megadjanak a más bőrszínű, veszélyeztetett környezetből származó gyerekeknek.
Kiemelte a cigány kultúra támogatását, népszerűsítését is, így például a Szent István Napok keretében rendszeresen hívnak meg cigány zenészeket, művészeket is, ahogy a Gasztro Fesztivállal is a magyarok és a cigányok közti baráti köteléket igyekeznek erősíteni.
A további évben is azon fogok dolgozni, hogyha valakinek közmunkások a szülei, az is lehessen orvos, az is lehessen mérnök, az is lehessen diplomás, vagy akárcsak egy jó szakmája legyen, hogy azok az emberek, akik most a város segítségére szorulnak, olyan felnőttekké váljanak, hogy önállóan tudjanak gondoskodni magukról és családjukról, kinyíljon előttük minél több lehetőség az érvényesülésre, a karrierre, és egy méltó életre
– fogalmazott.
Tóth István nemzetiségi és egyházügyi referens az egyes programokkal kapcsolatban sorolt fel kedvcsinálóként néhány fontos részletet.
Április 7-én, 17 órától a Németh László Városi Könyvtárban Gaudi Márton szobrász- és festőművész kiállításmegnyitójával kezdődik a programsorozat, 8-án az Észak utcai óvodában a Cigány Nemzetiségi Önkormányzat szervezésében, az óvodások közreműködésével, a szülők bevonásával lesz bodagkészítés, táncház, és cigánynépviselet-bemutató.
A további programok között szerepel pszichodráma-foglalkozás óvodásoknak, iskolai kézműves-foglalkozás, április 11-én pedig „Cigányok főztje” címmel Ásós Géza, a békési Kira Vendéglő tulajdonosa fog főzni a Cimet-en. Nagypénteken, április 18-án roma húsvétoló lesz a Petőfi utca 6 szám alatt, ahová tartalmas, vidám időtöltésre várják a gyermekek és családokat.
Bizonyára nagy érdeklődésre tarthat számot az április 29-én 16 órától az Emlékpontban „Roma és magyar együttélés, lehetőségek és kihívások a valóság tükrében” címmel megrendezett kerekasztal-beszélgetés, ahol a résztvevők között „sztárvendégként” Bódis Krisztát, a Van Helyed Alapítvány vezetőjét is üdvözölhetjük.
Az ünnepségsorozat „megkoronázása” pedig április 30-án lesz, amikor díszközgyűlés keretén belül adják majd át a Mátray Attila-díjat.
Az óvodai, iskolai foglalkozások kivételével az összes többi nyílt lesz, amire mindenkit szeretettel várnak – emelte ki végül a nemzetiségi és egyházügyi referens.
