Akár 65 ezer forintos büntetés is járhat érte.
A kukákba dobott palackok gyűjtögetése szabálysértésnek minősül és az intézkedő rendőr helyszíni bírságot szabhat ki érte – összegezte cikkében divany.hu.
A büntetés 6.500 forinttól 65.000 forintig, hat hónapon belül újabb szabálysértés elkövetése esetén 90.000 forintig terjedhet.
Ennek az az oka, hogy a szemetesbe dobott palackok és alumíniumdobozok települési hulladéknak minősülnek a hulladékról szóló 2012. évi CLXXXV. törvény szerint, tehát a közterületen kihelyezett gyűjtőedénybe dobott visszaváltható palack nem számít gazdátlan tárgynak, amelyet bárki összeszedhet és visszaválthat.
„A gyűjtőedénybe helyezett települési hulladék a hulladéktermelő (akinek tevékenységeiből hulladék képződik) tulajdonát képezi addig, amíg az a hulladékgazdálkodási közszolgáltatási résztevékenységet ellátó koncessziós társaság vagy a vele szerződött gazdasági társaság birtokába kerül. Ha a gyűjtőedényt a hulladékgazdálkodási közszolgáltatási résztevékenység ellátásának biztosítása céljából közterületen helyezték el, a hulladék a gyűjtőedényben történő elhelyezéssel a koncessziós társaság tulajdonába és a koncessziós társaság vagy a koncesszori alvállalkozó birtokába kerül” – összegezte az Országos Rendőr-Főkapitányság a lap kérdésére.
Ennek megfelelően amennyiben a hulladékot a gyűjtőedényből az arra nem jogosult személy eltávolítja, úgy cselekménye alkalmas a szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről szóló 2012. évi II. törvény 177. § (1) bekezdés a) pontjában foglaltak szerinti tulajdon elleni szabálysértés elkövetésére, melynek okán feljelentés alapján az eljárás alá vont személlyel szemben szabálysértési előkészítő eljárás indul
– fogalmazott az ORFK.
Fiatalkorú elkövető esetén a legmagasabb bírságösszeg 32.500 Ft. A tulajdon elleni szabálysértés ráadásul elzárással is büntethető szabálysértés, ezért a bíróság elzárás, pénzbírság vagy közmunka büntetést alkalmazhat.