November 25. a családon belüli bántalmazás elleni világnap. Ma Magyarország a párkapcsolati erőszakban is listavezető az Európai Unióban.
A Szabad Európa közzétett egy felmérést, ami szerint az EU-tagországokban megkérdezett összes nő 31,8 százaléka szenvedett már el párkapcsolati erőszakot, ráadásul 14,6 százalékuk nem egyszeri, hanem ismétlődő bántalmazásról beszélt – derül ki az Eurostat (az EU statisztikai hivatala), az Európai Unió Alapjogi Ügynöksége (FRA) és a Nemek Közötti Egyenlőség Európai Intézete (EIGE) által 2020 és 2024 között végzett kutatás most közzétett eredményeiből.
Magyarországon ennél is brutálisabbak a számok, a magyar nők 54,6 százaléka számolt be arról, hogy lelki, fizikai vagy szexuális megfélemlítést vagy erőszakot kellett elszenvednie élete során a párjától (legyen az élettárs, házastárs, intim partner), 41,1 százalékuknak pedig testi és/vagy szexuális megfélemlítést és/vagy erőszakot. 34,6 százalékuknak ráadásul nem egyszer, hanem újra és újra.
A családon belüli erőszak nagy százaléka nők ellen irányul, de sok esetben a férfiak is áldozatok, ráadásul a társadalmi megítélése a jelenségnek hatványozottabban áldozathibáztató, mint a nők esetében.
De teljesen mindegy az áldozat neme, a jelenség Magyarországon, a vak komondorok országában, él és virul. Közmondásaink vannak ezzel kapcsolatban, mint a pénz számolva, nő verve jó, vagy egészen bizarr téveszméink, például, hogy csak a hátrányos helyzetű családokban fordulhat elő.
Az sem tesz túl jót a jelenség megfékezésének, hogy családbarátság ide vagy oda, a kormány túl sok intézkedést nem tesz a családon belüli erőszak megfékezésére. Így fordulhat elő az, hogy az egykori igazságügyi miniszter azzal vádolja a mára már legnagyobb ellenzéki erő vezetőjét, hogy az bántalmazta őt, és nem tudott ezzel jelentős sikereket elérni. Még a propaganda-média sem tudta felfuttatni a történetet, olyan mondatok után, hogy „a nőknek a konyhában a helye” vagy „Ha mindenki megszülte a maga két, három vagy négy gyerekét, akkor mehet önmegvalósítani meg emancipálódni, és akkor fel sem merülhetne a családon belüli erőszak.” Az is igaz, hogy éppen az egykori igazságügyi miniszter volt az, aki nem tett semmit, nem ratifikálták az isztambuli egyezményt, ami hozzájárult volna ahhoz, hogy a bántalmazott nők méltó jogorvoslatot kapjanak.
November 25. Egy világnap a sok közül, és sokak ingerküszöbét a nagy médiazajban el sem éri.
Az áldozatok csupán 16 százaléka fordul valamilyen hivatalos szervhez. A hatóságok nincsenek felkészülve arra, hogy kezeljék ezeket a helyzeteket. Miközben a nők több mint 50%-a, azaz minden második nő átéli, hogy az otthona a legveszélyesebb hely. Minden második nő átéli, hogy összeszorul a gyomra a félelemtől, hogy nincs hova menni, nincs kitől segítséget kérni.
Amennyiben bántalmazás (akár, szóbeli, lelki, fizikai, szexuális vagy gazdasági erőszak) áldozata, Önnek joga van a segítségre, amit itt megkaphat.