Billegő erőviszonyok, színfalak mögötti egyezkedés, majd a szavazáson azok felrúgása jellemezték dr. Bálint László emlékei szerint a rendszerváltás utáni első képviselő-testület működését. A Rendszerváltó portrék beszélgetésen – melyet hamarosan műsorára tűz a Vásárhelyi Televízió -, azt is elárulta, milyen eredményeket ért el focistaként, s hogy megbánta-e, hogy nem lépett pályára Maradona ellen.
Dr. Bálint Lászlót háziorvosként és focistaként is ismerik a vásárhelyiek. Már 8 éves korában kiderült focis tehetsége. Első NBI-es mérkőzésén a Népstadionban 2 gólt is lőtt a Csepelnek. 1974-ben tagja volt az Európa Bajnok U23-as csapatnak. Kiskunfélegyházáról Stifler Árpád hozta Vásárhelyre focizni. Tagja az orvosválogatott csapatának. Azt mondta, soha egyetlen percre sem bánta meg, hogy a sport helyett végül az orvosi hivatást választotta. De azért elgondolkodott azon, milyen lett volna Maradona ellen játszani.
A helyi politikába a rendszerváltás idején kapcsolódott bele, amikor barátai biztatására az SZDSZ-Fidesz tagjaként egyéni képviselői mandátumot szerzett a 7-es körzetben, ahol 55 százalékos eredménnyel választották meg – derült ki a Kozó Attilával tegnap este, az Emlékpontban folytatott beszélgetésből.
Elmondta, Rapcsák András polgármesterrel együtt dolgozták ki az új városi sporttámogatási rendszert, majd emiatt is kerültek egymással konfliktusba. Dr. Bálint László azt is megerősítette, amiről korábban Nagygyörgy János egykori alpolgármester is szólt, miszerint egyezkedések zajlottak a háttérben az akkor a képviselő-testület jogkörében álló polgármester választásnál. A színfalak mögött megegyeztek, de a szavazásnál más történt. Farkas Ferenc, az SZDSZ jelöltje 1 szavazattal kapott kevesebbet, mint kellett volna, hárman nem voksoltak. Dr. Bálint László ma sem tudja kik.
Rapcsák András polgármesterré jelölésére úgy emlékszik, hogy előtte minden képviselőt megkérdeztek, őt is, hogy akar-e polgármester lenni. – Kiss Laci volt a legesélyesebb jelölt, de neki saját cége volt, és azt nem akarta a városvezetésért cserébe otthagyni.
Azt is elárulta, Rapcsák megválasztását feltételekkel támogatták, azzal, ki lesz az alpolgármester. Dr. Bálint László felidézte, hogy a rendszerváltáskor azt hitte mindenki, hogy beülnek az önkormányzathoz, s meglesznek a lehetőségeik, de túl sok csontváz esett ki a szekrényekből. A szociális, egészségügyi és sportbizottság elnökeként azt tapasztalta, hogy bár a városban jól kialakított szociális háló működött, de akadtak, akik a városháza egyik irodájában, majd a másikban is felvették a segélyeket. Arról beszélt, hogy Rapcsák András polgármesterként két nap alatt átnézte az akkor még a város által működtetett kórház pénzügyeit, s azonnal változtatásokat is javasolt és azonnal elküldte a kórházi- és a gazdasági igazgatót is, akik az elérhető kamatok miatt utaztatták a kórház pénzét.
– Együtt teniszeztünk Rapcsák Andrással, ő segített az orvosi műszerek beállításában, a Metripond orvosi rendelőjében, de „megszokást igénylő” személyiség volt. Nem tűrte, ha valaki ellent mondott neki. Nagyon ritkán fordult elő, hogy elismerte, igaza van. Minden felszólalónak visszavágott, nagyon felkészült volt minden téren – jellemezte az egykori városvezetőt, kitérve arra, hogy voltak tervei polgármesterként, s pénzeket parkoltatott alszámlákon, hogy azokat arra fordítsa. – Amikor szembefordultunk egymással, már a kis dolgokon is vita támadt – tette hozzá. És a testületben is voltak furcsaságok, így a jelenlévők a bizottsági ülésen mindent megszavaztak, majd ugyanezek a képviselő-testületi ülésen (utóbb a közgyűlésen) megváltoztatták a szavazatukat.
Dr. Bálint László azt is elárulta, Rapcsák András polgármesteri tisztségéből a közgyűlés általi 1999-es felfüggesztése utáni választáson már nem indult képviselőnek, miután a kisteleki kórházavatáson Gógl Árpád akkori szakminiszter ezt javasolta neki, ne is induljon. – Úgy gondoltam, eleget harcoltam, szenvedtem, ezért már nem indulok – tette hozzá.
A rendszerváltás előtti évtized mérlegét az egyik, nagy ellenzéki betege szavaival illusztrálta, aki azt mondta neki: „Doktor úr, én nem ilyen lovat akartam”- értve ezt az ország helyzetére.
Bálint doktor azt is elmondta, focistaként többször együtt játszott Orbán Viktoral, Kövér Lászlóval, az országgyűlés elnökével és Deutsch Tamással. Akik – szerinte – nagyon megváltoztak, a hatalom a személyiségüket is átgyúrta.
Dr. Bálint László azt mondta, mára felhagyott a focizással, legfeljebb otthon rugdos egy kicsit. Az orvos válogatott tagjai 50 évesek, azokkal 73 évesen már nem veszi fel futásban a versenyt. A vásárhelyi labdarúgással is megszakadt a kapcsolata, tizenéve nem volt kinn meccsen. Folyamatosan követi a helyi és országos politikát, ahol neki a Balatonnál nyaralója van, ott van Gyurcsány Ferencé és Orbán Viktoré is. A náluk és nála is dolgozott mesterek hozzák-viszik a híreket.
A magyar egészségügy helyzetét szerinte jó jellemzi, hogy az orvos válogatott 70 százaléka külföldön dolgozik. Szerinte a legnagyobb probléma, hogy nincs elegendő szakdolgozó. Az egészségügy finanszírozása legfőbb problémája pedig, hogy a benne résztvevők ugyanannyit kapnak, ha dolgoznak, mint ha nem dolgoznak. Ezért végül rákényszerülnek az emberek, hogy menjenek a magánellátásba.
– A vásárhelyi laborba vérvételre már májusban sincs időpont. A háziorvosok azzal segítik a betegeket, hogy leveszik a vért tőlük a rendelőben. Hetente 500 ilyen eset is van – világított rá egy példával a helyzetre. Úgy tartja, kiút akkor lenne, ha közeledne egymáshoz az állami és a magánellátás finanszírozása.