A Magyar Posta, de a többi csomagszállító, a telefonszolgáltatók vagy a rendőrség nevében is érkeznek üzenetek, melyben egy link megnyitását kérik a csalók. Vigyázat, csak a banki adatainkra vadásznak!
SMS-ben, de messengeren, vagy e-mailen is érkeznek olyan üzenetek, miszerint a Magyar Posta, valamelyik csomagszállító, vagy éppen a legnagyobb webáruházak egyike értesíti a mit sem sejtő ügyfelét, hogy csomagja, áruja, ajándéka érkezik, s az üzenetben mellékelnek linket is hogy az nyissa meg a címezett. NE tegye, ha az nem a hivatkozott feladó weblapjára mutat vagy külföldi telefonszámról érkezik. (Magyarországé +36-tal kezdődik.)
Egészen bizonyos, hogy adathalász próbálkozik, így karácsony előtt is. Ha rákattint a linkre, ott banki adatokat kérnek majd, mely megadója bankszámlájáról gyorsan el is utalják az azon lévő teljes összeget. Éljen a gyanúval, még akkor is ha az üzenet látszólag a Magyar Rendőrségtől jön, miszerint – jellemzően közlekedési szabálysértést követett el, – a megadott linken be lehet fizetni a büntetést.
A rendőrség sem így kéri a bírságot, azaz, ha valaki így fizet, csalóknak küld pénzt, teszi kellemessé a karácsonyukat. Ahogy tette annak, aki nemrégiben 4 milliót lopott el egy vásárhelyi bankszámlájáról.
A csalók akár úgy is kérik kiszemelt áldozatuk banki adatait, hogy egy-egy pénzintézet nevében hívják fel őket. Ez utóbbi során arra kérik a gyanútlan hívott félt, hogy telepítsék az anydesk nevű programot, mellyel át tudják venni az irányítást a mobil, az a beírt banki adatok alapján a bankszámlánk fölött is. A bank sohasem kér sem bankszámla számot, PIN-kódot, se semmiféle banki adatot tőlünk, főleg nem SMS-ben, e-mailben vagy telefonon. Mindig gyanakodjunk, ha erre kíváncsi valaki, legyen az akár közösségi oldal, vagy akár bármilyen közösségi felület. Ha pedig használt árut szeretnénk venni akár a Jófogáson, a Vaterán, vagy bármely hasonló oldalon, akkor próbáljuk meg azt a megyéből venni, személyesen nézzük meg azt és így is fizessünk érte.