Kerekasztal beszélgetést szervezett Szegeden a Magyar Kétfarkú Kutya Párt helyi szervezete a Grand Caféban, a polgári engedetlenségről. A résztvevők abban egyetértettek, hogy nem elég Facebook kommentekben kifejezni elégedetlenségünket, de az erőszak tekintetében nem szabad ,,lesüllyedni” a hatalom szintjére, amely autokratikus jegyeket mutat.
A beszélgetés résztvevői, a házigazda és moderátor Berki Boglárka mellett Kunos Zsuzsanna, a TASZ-tól, Hajnal Edina, az Egységes Szülői Fronttól, Bató Ágnes, a Szegedi Tanárok Együttműködési Platrormjától és Süli Ákos az Egységes Diákfronttól.
Bató Ágnes elmondta, hogy ők tanárok azt érezték már tavaly, hogy a sztrájknál valami radikálisabbra van szükség, mert a hatalom ráadásul azt nem engedné, de nem is hallgatja meg őket, a kéréseiket. Sokan félnek, egzisztenciális okból is, és szerinte a magyar társadalom már egy bántalmazó közegben él és fogadja el ezt a helyzetet, mint bántalmazott.
Hajnal Edina azt emelte ki, hogy persze először nagy a lelkesedés, de sokkal több a passzív ember, mint az aktív, és épp ezért nehéz nagy számban tevőlegesnek maradni.
Kunos Zsuzsanna azt mondta, hogy a sztrájkjog kiüresítése miatt lett szükség a polgári engedetlenségre, amit nem kívántak a pedagógusok, de erre a formális jogszerűtlenségre kénytelenek voltak. A pedagógusok a jog megengedte lehetőségeket kimerítették, de célt nem értek. Ez több pedagógus esetén elbocsátásokba torkollt. Elmondta továbbá, hogy a magyar jogszabályok nagyon szigorúan veszik a tüntetést, már két ember esetén is lehet ilyen akár. Bár a bejelentés sokszor nem csak azért kell, hogy ezt meg tudják tiltani, hanem hogy meg tudják védeni a tüntetőket a rendőrök, akik a legtöbbször együttműködőek egyébként.
A véleménynyilvánítás sokszor akadályokba ütközik a napokban. Bató Ágnesnél ez bérlevonással járt elmondása szerint, néhány óra tiltakozás miatt, míg Süli Ákosék elmondták, a diákok akciói után az igazgatójuk minden ilyen megmozdulást megtiltott, erre figyelmeztette a tanárokat, a fényképek készítése is tilos volt. Ezt a nehézséget vagy akadályt ő a legnagyobb sikernek tartotta.
Hajnal Edina szerint pedig a legnagyobb siker az volt, hogy a tanárok, a diákok és a szülők végre összekapcsolódhattak, egymásra találtak. Szerinte egy kisebb közösségben, mint Szegeden könnyebb sikereket elérni, mint Budapesten. Kifejtette, hogy ő egy szakértői kormányt szeretne látni, mert a mostaniak nem azok, márpedig az oktatás rendbetételéhez olyanok kellenek, akik valóban értenek hozzá és szívükön viselik az oktatás ügyét. Szükséges lenne továbbá a fékek és ellensúlyok rendszere, hogy ne kormányozhassanak úgy, ahogy csak szeretnének.
Bató Ágnes szerint öröm, hogy sok ember érti a demokráciát, de az is siker lenne, ha az oktatás mellett más területeken, mint a gyermekvédelem és gyermekellátás területén is változások indulnának. Fontos, hogy minél többen értsék tehát a demokráciát, a szavazás mikéntjét. Bár hozzátette, Svédországban a pártok megjelennek az iskolákban, befolyásolási szándéktól mentesen előadhatják ötleteiket, programjaikat, amiről helyben szavazhatnak is a diákok. Ez pedig meglátása szerint érett és döntésképes fiatalokat nevel a skandináv országban. A diákjai közül is többen megköszönték az ő hasonló hozzáállását. Közös dolgainkról beszélni nem pártpolitika.
Ehhez Hajnal Edina azt tette hozzá, hogy ma Magyarországon nagyon patriarchális a társadalom és a hozzáállás. Ez nem azt jelenti, hogy a gyereknek mindent meg kell engedni, ez nem igaz, de a családban is hangsúlyosabbnak kellene lenni a mellérendelt szerepeknek, a szülők, valamint a szülő és a gyermek viszonylatában is. Jelenleg viszont azt látja, az oktatás mélyíti ezeket az ellentéteket, a kiszolgáltatottságot, és szerinte ezért áll a kormány érdekében is az oktatás szétverése.
Kunos Zsuzsanna olyan országban szeretne élni, ahol nem lenne kiszolgáltatva az állampolgár az államhatalomnak, nem érné annyi hátrány a hatalom részéről, függetlenül annak színezetétől és ideológiájától.
Süli Ákos, mint diák, azt fejezte ki, hogy ő pedig olyan országban szeretne élni, ahol nem kell omladozó falú, hideg, sokszor sötét iskolákban végigülnie a napjait neki és társainak.
Kunos Zsuzsanna a tüntetéseken észlelt rendőri könnygáz bevetéseivel kapcsolatban elmondta, hogy az első ilyen alkalommal nem történt semmilyen rendőri felszólítás, ezért senki nem is hagyhatta el a területet, például ha terhes vagy tüdőproblémái lettek volna. A második alkalommal pedig aránytalan volt annak használata. A résztvevők elmondták, a tiltakozásoknak radikálisnak, ám békésnek kell lenniük továbbra is.