2022-ben 20 százalékkal emelkedhet a bruttó minimálbér, ami nettóban 22 ezer forintos többletet jelent. Az elmúlt három évben összesen nőtt ekkora mértékben a minimumkereset.
Várhatóan 200 ezer forint lesz jövőre a bruttó minimálbér. Már megvolt az ezzel kapcsolatos első megbeszélés a versenyszféra és a kormány állandó konzultációs fórumán, de itt konkrétumok még nem hangzottak el. A munkáltatói oldal szerint ahhoz, hogy ezt az összeget kigazdálkodják, szükség lenne kormányzati segítségre. Gulyás Gergely ezzel kapcsolatban a Kormányinfón úgy fogalmazott: a kormány kész akár költségvetési áldozatot is hozni – számolt be az ATV.
A kormány által indított nemzeti konzultációban bruttó 200 ezer forintos minimálbérről volt szó, ami nettó 133 ezer forintot jelent adókedvezmények nélkül. A munkavállalók érdekképviselői szerint ezzel párhuzamosan jelentősen emelni kell legalább azonos százalékos mértékben a garantált bérminimum összegét is. Ma Magyarországon ugyanis a foglalkoztatottak többségét elsősorban a garantált bérminimum érinti.
– Nagyon nagy költségelem a vállalkozók oldaláról, természetesen gazdaságpolitikailag ezt nem csak költségként, hanem gazdaságfejlesztésként, a szegénység elleni harcként, tehát bármi másként is értjük, és mi is értjük, hogy erről van szó, de a munkaadó a vállalkozó azért mégiscsak egy 20%-os költségnövekményt kell elérjen – fogalmazott Perlusz László, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének elnöke.
Gulyás Gergely szerint a kormány kész segíteni. Mint mondta, a kormány kész a munkáltatók versenyképességének megőrzése érdekében akár költségvetési áldozatot hozni, hogyha ők vállalják a magasabb minimálbért, és magasabb garantált bérminimumot.
A következő ülés várhatóan két hét múlva lesz, ahol a munkavállalói, és a munkáltatói oldal mutatja be saját koncepcióját.