A budapesti XII. kerületi Turul-szobor régóta komoly feszültségek forrása. Most ott tart az ügy, hogy Kovács Gergely, a kerület polgármestere elbontatná, Lázár János műemlékké nyílváníttatná, a Mi Hazánk pedig szoborvédő demonstrációval ünnepelte ’56-ot.
A XII. kerületi Turul-szobrot eredetileg a II. világháború áldozatainak emlékére állították 2005-ben, ám sok vitát váltott ki a szobor helye, ami az 1945-ben Budán, a nyilasok által elkövetett tömeggyilkosságok, valamint a régi nyilas-székház közelében található. A szobor talapzatán áldozatok neveit helyezték el, de később kiderült, hogy a gyilkosok neve is ott szerepelt. Például Pokorni Zoltán nagyapjának a neve is megtalálható volt sokáig, akiről csak néhány éve derült ki, hogy nem áldozata, hanem résztvevője volt a nyilasok vérengzésének.
Kovács Gergely, a kerület Kétfarkú Kutyapárti polgármestere már a választási kampányában jelezte, hogy szeretné majd elbontani a szobrot, ám megválasztása után már azt mondta, hogy nem ez lesz az első intézkedése, mert nem akarja polgármesterségét azzal kezdeni, hogy utcai harcot vívnak a Mi Hazánkkal.
Nemrégiben Kovács azt írta ki a Facebookra, hogy „sok, úgy nagyjából 6 millió érdekes ötlet jött az elmúlt hónapokban, azzal kapcsolatban, hogy mi legyen a kerületi turullal. De eddig ez a kedvenc: fizetne érte a MIÉP, hogy elvihesse.” Merthogy a nemzeti radikális párt felajánlotta, hogy a kerület által megállapított „méltányos és reális összegű megváltási díjat” adnák a turulért.
Ekkor szállt fel a turul-vonatra Lázár János építésügyi miniszter, aki közösségi oldalán tett bejelentést: „A kulturális örökség védelméért felelős miniszterként egyik legfontosabb feladatom, hogy megóvjam az értékeinket. Ma elrendeltem a Turul-szobor műemléki védelem alá helyezését.”
Kovács Gergely szerint ez csak tévedés lehet, és a miniszter valójában a MÁV-ot akarta műemlékké nyilvánítani.
A HVG szerint Lázár János bejelentése azonban kicsit sántít. Az írják, hogy Lázár már Miniszterelnökséget vezető miniszterként is felelt a műemlékügyért, éppen ezért tisztában lehetne a műemlékké nyilvánítás szabályaival. A kormány 68/2018 rendelete szerint ahhoz, hogy egy épület vagy szobor műemlék legyen, először is értékvizsgálat szükséges, aminek a tudományos dokumentációját nyilvánosságra kell hozni, és ez alapján lehet megalkotni a rendeletet. A portál szerint a miniszter valójában az ideiglenes műemléki védelemre gondolhatott, illetve ezt rendelte el, ugyanis ez áll csak jogában.
Mindenesetre a Mi Hazánk a tegnapi nemzeti ünnep alkalmából egy „Mentsük meg a Turult” című tüntetéssel ünnepelt, és egyben kiálltak a nyilasok által elkövetett tömeggyilkosságok közvetlen közelében álló emlékműért. A rendezvényen a 12. kerület új polgármesterét, Kovács Gergelyt és a zsidókat szidták.