Komplex informatikai fejlesztés könnyíti meg az olvasók és a könyvtárosok életét. És a ki nem kölcsönzött könyveket sem lehet majd véletlenül hazavinni.
Akinek jó a füle és figyelmes, az hetek óta hallhat egy kis kattanást, ha elindul felfelé vagy lefelé a könyvtár kapujából induló lépcsőn. Aki a hang forrását keresi, meg is találja, a ruhatári pulton és vele szemközt a két kis dobozkát, s az egyik felett egy sárga lámpát. Ez egy biztonsági kapu s csak a látható jele annak, hogy nagy fejlesztés zajlott a Németh László Városi Könyvtárban.
– Minden könyvtári könyv kap egy rádiófrekvenciás kódot tartalmazó címkét – mutatta az egyik, az újdonságokat tartalmazó polcról levett regény belső, hátsó borítójára ragasztott csíkot Domjánné Szénási Edit könyvtárigazgató.
Bár a csík hasonló, mint amit a nagyáruházak lopásgátlóként használnak, a könyvekbe kerülők azonban annál sokkal, de sokkal többet tudnak. Igaz, aki a fenn említett érzékelők előtt úgy halad el az ilyet tartalmazó könyvvel, hogy annak a kölcsönzése valami ok miatt nem zajlott le, a rendszer azt hanggal és fénnyel is jelzi. Ám ez csak az egyik funkciója.
– Nem kell megijedni, ha becsipog a rendszer, pusztán csak arról van szó, hogy elmaradt a kölcsönzés, s ezt gyorsan pótolni is lehet – tette hozzá.
Akód és a hozzá kapcsolódó informatikai háttérnek és eszközöknek köszönhetően jól járnak az olvasók, hiszen kevesebb lesz az olyan kötet, melyet a katalógus a polcon lévőnek mutat, de az mégsem a helyén van. Egy kézi eszközzel ugyanis csak végig kell menniük a könyvtárosoknak a sorok előtt, hogy az megmutassa hol is a keresett könyv. Ez utóbbi a könyvtári leltározást is alaposan meggyorsítja, ugyanis nem kell majd minden egyes könyvet kézbe venni.
És a kölcsönzés is rövidebb lesz, hiszen nem kell egyesével leolvasni majd a könyvek elejébe ragasztott vonalkódot.
– Mindez hosszútávon alapja lehet majd az önkiszolgáló kölcsönzésnek is, mely könyvtárosi segítség nélkül zajlik majd – tette hozzá.
Mindehhez egyelőre arra is szükség van, hogy a könyvtár összes könyvébe bekerüljön ez a jeladó, amit eddig a szabadpolcon álló gyerekkönyvtársi könyvek és – év eleje óta – az újdonságok kaptak meg.
Lesz dolguk a könyvtárosoknak, akiknek 160 ezer címke áll a rendelkezésükre, hogy mind egy-egy kötetbe kerüljön.
A fenti korszerűsítés 15 milliós beruházást jelentett, ebbe beleértendők a könyvcímkék, a munkaállomások a kézi olvasók és a szoftver, valamint a biztonsági kapu.
A rendszer egyébként látja, hogy melyik könyv kinél van kikölcsönözve, de aki telepítette a Qulto Ecard könyvtári appot, az jól tudja, hogy ez már régebb óta így van.