Betonszimpózium: Varázslatos alkotások egy varázslatos helyen

Pénteken délelőtt kiállítással zárult a Hódmezővásárhelyi Kísérleti Beton Szimpózium. A kiállító művészek és a lelkes főszervező, Pannonhalmi Zsuzsa mutatták be az elkészült műveket. Jövő héten Kerámia Szimpózium kezdődik, de Kovács Szabolcs Gergő is évek óta alkot a szimpózium varázslatos kertjében, ahol 11 és 15 óra között bárki elidőzhet.

A vásárhelyi Nemzetközi Kerámia Központ túlságosan komoly és hivatalos név annak a varázslatos helynek, amely a belváros kellős közepén a nyugalom, a béke és a művészet sajátos egyvelegét és sajátos energiáját hordozza. A Kerámia Liget ad helyet az árnyas fák, a címeres bontott téglával borított térben a különböző stílusban, különböző módon, különböző művészek által megvalósított alkotásoknak. Valóban varázslat.

A jelenlévő alkotók saját maguk mutatták be műveiket.

B. Laborcz Flóra az egymásra rétegződött kultúrákat kaleidoszkópszerű összeállításban tárja elénk. Az etruszk, az ókeresztény, barokk és a tenger jelenítődik meg, de az Összekötözött felhők c. darabja is végtelenül elgondolkodtató, a betonba ágyazott kavicsok és az ötvösművészet technikája a spiritualitás és az anyagi világ kölcsönös hatását hivatott bemutatni. A művészt a helyi múzeumban látott hímzések is megihlették.

Összekötözött felhők

Háber Szilvia 3D nyomtató segítségével formázza alkotásait, de szívesen kísérletezik az anyagokkal is. A generatív vagy parametrikus tervezés folyamatait mutatja meg. A régi idők lenyomatait őrző fosszíliákat idéző tárgyak különböző méretűek. A betont megkönnyítendő expandált golyókat is használ, amelyeket megcsiszolva és homokfúvót használva egy egészen érdekes szivacsos, lyukacsos, roncsolt, természetes felületet tud létrehozni, amelyek részét képezik az alkotásainak. Háber Szilvia az a művész egyébként, aki az összes betonszimpóziumon részt vett és alkotott.

A művész mesél az alkotásáról

Formanek Zsuzsa az udvaron lévő japán akácra installálta alkotásait. Az installáció minden eleme az „Itus Reditus” (‘oda-vissza vagy visszatérek’) latin kifejezés egy III. századi római oltárkő, egy kápolnában az utazók védőszentjének az oltárkövén megjelenő felirat. A feliratot többféle módon dolgozta már fel a művész, emléket állítva egykori példaképének, mesterének, Bodóczy Istvánnak. A beton és a különböző anyagok összhatása egészen különös eredményt képeznek.

Itus Reditus azaz oda-vissza vagy visszatérek

Kovács Szabolcs Gergő is évek óta alkot a szimpóziumon. Kezdetben az errózió és a Grand kanyon izgatta alkotáskor, ugyanakkor a rusztikus felületek és az élesen elhatárolt játékok közötti feszültséggel is szeretett volna játszani. Ebből születtek a mostani alkotásai is. A papír és a víz hatásai voltak segíségére a beton megformálásakor. Ugyanakkor a művész utcai ülőbútorokat is tervez, a vasbeton szerkezetekből készült bútorokat próbálja könnyedebbé alkotni.

Kovács Szabolcs Gergő is évek óta alkot a szimpóziumon

Kotormán Patrik, a Kotormán művészcsalád harmadik tagja. Idén először alkotott a szimpózium keretében. Ellentétpárokat próbált vizsgálni. A kemény anyag és a lágy, puha formák közös megjelenítése volt a cél. Egyik alkotása egy installáció, a betongolyóba nyomot véső pihekönnyű toll – a toll nélkül is működik. A művész szerint akár az irodalomra is gondolhatunk, mint nyomot hagyó művészetre.

Pannonhalmi Zsuzsa elismerően beszélt Onderó Béláról, a Csomiép munkatársáról, aki összekötő szerepet tölt be a művészek és az állandó támogató gyár között. Elmondta, hogy idén a társadalomban történő változások a művészekre is hatottak, a Csomiép gyár termelési ütemét is követniük kellett, ezért csúszott augusztus végére, szeptember elejére a betonszimpózium. Hétfőn kezdődik a kerámiaszimpózium, de ahogyan Pannonhalmi Zsuzsa keramikusművész fogalmazott, a művészet örök.

A jelenlegi kiállítást a Kerámia Ligetben megtekinthetik minden hétköznap 11 és 15 óra között a Nagy Sándor utca 9 szám alatt.

anyagbetonbetonszimpóziumcsomiépHódmezővásárhelyKiállításművészet