Sok éve tartó hagyomány, hogy november környékén bemutatkoznak a HSZC Cseresnyés kollégium új kollégistái, vagyis a kilencedikesek. Ezt csak a covid időszaka szakította félbe néhány évre, tegnap azonban újból lehetőség nyílt rá, hogy bemutassák tehetségüket az újoncok.
Társastánc, néptánc, bohózat és verselőadás és része volt annak a programnak, mellyel tegnap a Cseresnyés kollégium 25 új elsőse – vagyis a kilencedikesek – mutatkoztak be kollégistatársaik és szüleik, ismerőseik előtt.
– Minden ősszel lelkesen készülnek a diákok, hogy így november környékén megmutassák, hogy ki miben tehetséges, mit hozott otthonról, az általános iskolájából – a felsőbb évfolyamosok is mindig kíváncsian várják ilyenkor, vajon mivel rukkolnak elő a kilencedikesek. Csapatépítési és bemutatkozási lehetőség is ez nekik – mondta el a VTV-nek Horváthné Ruzsa Anita, a kollégium igazgatóhelyettese.
Azt is elárulta, miért rendkívüli az idei bemutatkozó est: lazítottak a hagyományokon, és megengedték, hogy ne csak kilencedikes diákok lépjenek fel. A társastánc és a néptáncbemutatón is szerepeltek felsőbb évfolyamos diákok, azért, mert nekik ez annak idején a covid miatt kimaradt, viszont ők is szerettek volna az élmény részeseivé válni, amit tanáraik is támogattak. Velük együtt összesen harmincan léptek fel kedd délután a kollégium ebédlőjében.
– A hagyományőrzés nagyon szép példája, hogy a 21. században tizenéves fiatalok ezt az értéket képviselik – hangsúlyozta a kollégium vezetője.
A gyerekek kezükbe vették a kezdeményezést: a táncok koreográfiáját egy-egy kollégista diák tanította be: a társastáncot Papp Dávid, aki maga is társastáncol, a néptáncot pedig Palkovics Szintia, aki épp csak idén szeptemberben lett a kollégium lakója. Szintia Kövegyről jött, idén kezdte tanulmányait az Hódmezővásárhelyi SZC Eötvös József Technikum kozmetikus szakán.
– Nagyon szeretek színpadon állni, örülök, hogy taníthattam a lányokat. Már 10 éve néptáncolok, ez megy a legjobban – számolt be a VTV-nek a diáklány, és azt is elmondta, nagyon jól érzi magát a Cseresnyésben, nem is kívánhatna ennél jobb kollégiumot.
A szintén kollégista Csányi Antal András Kiszomborról érkezett Vásárhelyre – ő az esten nemcsak moderátorként, hanem az előadott – egyébként nagy sikert aratott – bohózat egyik szereplőjeként is fellépett. – Szeretem a humort, mert mosolyt csal az emberek arcára. Az osztályunkban én vagyok a humorfelelős – fontos, hogy egy közösségben nevessenek, mert az tartja össze leginkább – fogalmazott a diák, aki a Corvin Mátyás Technikum és Szakképző Iskolában tanul.
Az előadás végén a néptánc körtánccá, majd össznépi tánccá alakult, hiszen a gyerekek bevonták a közönség tagjait is, akik szemmel láthatóan lelkesen váltak a zene és tánc közvetlen részeseivé.