Befejezték a toronyfelújítást

Kedd estére az utolsó állványzatot is lebontották a mellvéd mellől is. A városháza felújított részét így csupán eleink láthatták az építés befejezése után.

Ma reggel már csak némi utómunkát végeztek a városház tornyát és az épület északi, azaz Kossuth tér felőli homlokzatát felújító szakemberek. A munkálatok befejezése nem csak azt jelenti, hogy levonultak a kivitelezők, de azt is, hogy a városháza előtt lezárt területet ismét megnyitják a forgalom előtt. S ami még fontosabb, a portaszolgálat visszakerül az eredeti helyére, így a városházára március 15-től ismét a megszokott helyen, azaz a főkapun lehet majd bemenni. Ezt elsőként a nemzeti ünnepen rendezett díszközgyűlés résztevői tehetik majd meg, hétfőtől pedig mindenki más is, aki ügyeket intézni érkezik a polgármesteri hivatalba.

Mint arról korábban beszámoltunk, a városháza tornyának felújítását annak életveszélyes állapota miatt kezdték el. A kivitelezési munkálatokra kiírt nyílt közbeszerzési eljárást a második helyezettnél százmillióval kedvezőbb ajánlatával a Z-Door Zrt. nyerte el. Kendi Imre cége nettó 257 milliós ajánlatot adott.

A tornyot 2022 novembere óta állvány borította. A munka 2023 elején indult el, mindvégig műemlékvédelmi szakemberek ellenőrzése alatt, s hamar kiderült, hogy például a vakolatot csak a festék tartotta össze, ahogy az is, hogy a torony eredeti színe nem a megszokott sárga volt. A felújításkor az eredeti tojáshéj színét kapta vissza. A torony körüli állvány maradékát február végén szerelték le, azt követően már csak a közgyűlési terem tér felőli (a főbejárat fölötti) erkély magasságában folyt a munka, itt a vízszigetelés után új burkolatot fektettek le.

A toronyra LED-es díszkivilágítást szereltek, s azt egy alkalommal ki is próbálták, az arra járók nagy meglepetésére.

Olyan lett, mint az építése után volt

A régi városháza a 19. század elején épült. A ma Kossuth téren a jelenleginél északabbra álló földszintes épület az önálló törvényhatósági jogú város (1873) közigazgatási hivatalainak megnövekedésével szűknek bizonyult. Az új városháza tervpályázatát 1890-ben írták ki. Az első díjat Pátria jeligéjű pályázatával Ybl Lajos (1855-1934) nyerte el. Az ünnepélyes alapkőletétel 1892. április 12-én volt, 1894. január 18-án, díszközgyűlésen nyitották meg. A harangot a budapesti Walser cég készítette. Az épület eklektikus stílusú, reneszánszt idéző historizáló elemekkel. Háromszögletű és félkörív alakú ablakpárkányok, rokokós füzérek, ballusztrád, rusztika díszítik a főhomlokzatot. A tervpályázatnál – a helyi legenda szerint – fő szempont volt, hogy az épület nagyobb legyen, mint az 1883-ban új emeletet kapott szegedi városháza. Mert Vásárhely nem csak nagyobb volt, de jóval népesebb is az akkori Szegednél.

A huszár, azaz az I. világháborús emlékmű 1938 óta áll a városháza előtt.

A városháza történetéhez szorosan hozzátartozik, hogy 1894-ben a vásárhelyiek azt megostromolták, miután a május 1-jére készülő szocialistákat a városi karhatalom provokatív úton akarta leszerelni, ezért a szociáldemokrata befolyás alatt álló Általános Munkás Olvasóegylet iratait és könyveit lefoglalta. Április 22-én Szántó Kovács János néhány társával felment a városházára, hogy Póka László rendőrkapitánytól visszakövetelje azokat. Szóváltás közben Szántó Kovács Jánost lefogták és fogdába zárták. Erre a feldühödött munkások megostromolták a városházát, betörve az ablakai egy részét.

Az épület fennállása alatt kétszer is nagyobb kárt szenvedett 1970. szeptember 4-én – a korabeli tűzoltóparancsnok, a vásárhelyi levéltárban őrzött jelentése szerint – a tornyon lévő vörös csillagok elektromos zárlata miatt leégett a toronysisak, majd 1971. március 4-én a kémény tüze miatt a közgyűlési terem tetőszerkezete kapott lángra (ez után kapott termálfűtést az épület). Az első tűz oltása közben megrongálódott harangot a téren helyezték el. Az újat Gombos Lajos őrbottyáni harangöntő mester készítette.

A torony 1970 szeptember 4-én, a közgyűlési terem tetőszerkezete 1971. március 4-én égett le. Az elsőt a vörös csillagok elektromos zárlata, a másodikat kéménytűz okozta.
állványbefejeztékHódmezővásárhelytoronytoronyfelújításvárosházavásárhelyi hírek