Balog Norbert: Fáj, mennyi lehetőség ment el Vásárhely mellett

A Mi Hazánk polgármesterjelöltje Olasz Károllyal, a 8. választókerület képviselőjelöltjével szerdán este a Széchenyi téren tartott lakossági fórumot, melyen Balog Norbert a helyi (kis)vállalkozások fellendítésének receptjét is ismertette.

Balog Norbert, a Mi Hazánk polgármesterjelöltje a fórum elején önmagáról szólva elmondta: 15 éves kora óta érdekli a történelem, akkor szembesült, hogy az ország mennyi igazságtalanságot szenvedett el az évszázadok során.

– Most is fáj, mennyi lehetőség elment mellettünk, azzal, hogy a politikai szereplők véletlen vagy szándékosan nem élnek a lehetőséggel – jelentette ki, de nemcsak a rég-, hanem a közelmúltra is utalva.

A 2010-14. közti városvezetés nem nézte a kisebb pályázatokat

Közölte: amikor 2010-2014 között a vásárhelyi közgyűlés tagja volt, készen kapták a határozatokat, és nem tehettek javaslatokat sem. – Nem értettem, hogy az akkori városvezetés miért nem nézte a kisebb, például a külterületi utak felújítását, a kispiacok építését lehetővé tevő mezőgazdasági vidékfejlesztési pályázatokat. Javaslatomra beadták ezeket a pályázatokat és 20 milliót nyert is a város. Négy vásárhelyi és a szikáncsi kispiacot felújították.

Balog Norbert elmondta, azt is javasolta, hogy a menzát helyi terményekkel lássák el, abban a korszakban, amikor közel ezren vettek részt a 100 százalékos állami támogatásból működő közmunkaprogramban. Vissza akarták őket vinni a munka világába, de 10 embernek 1 nap alatt csak 10 métert kellett lekaszálniuk és hiába kaptak évente új gumicsizmát és naponta új kesztyűt, nem végeztek termelőmunkát. Balog Norbert javaslatára 2012-től már hagymát és más zöldséget termesztettek, előbb szabadföldön, majd fóliasátorban. 6-7 fővel kezdtek és a 30-as létszám volt a csúcs.

– A termények feldolgozását már hiába javasoltam, az – ellentétben például Maroslelével, ahol töksajtoló üzem is épült és működik – már nem valósult meg. Pedig ebben látnám a kiutat, nem abban, hogy behozzák Vásárhelyre a nagy gyárakat, ugyanis itt nincs egyszerre annyi szakképzett munkaerő, amennyi azokba kellene. Újra kell indítani azonban a régi konzervgyárat, a malmot, s létre kellene hozni egy vágópontot, ha a vágóhidat nem is. Ezzel erősödne a város önellátása is – mondta.

Nem kellenek Vásárhelyre a vendégmunkások

Balog Norbert úgy tudja, jelenleg 60 közmunkás dolgozik a városban, így kellő számú dolgozó híján idegen (külföldi) munkaerőket hoznának ide.

– Ez nem tenne jót a városnak, fölborítanák az etnikai arányokat, úgy járnánk, mint az európai országok, vagy Erdély, ahol a magyar, vagy idegen szívű urak alakították át az etnikai arányokat. Pesten is vannak már olyan kerületek, ahol 20 százalékot közelíti a bevándorlók aránya – világított rá a migráns munkások alkalmazásának veszélyeire, akik keresetük felét hazaküldik, ahelyett hogy azt is Vásárhelyen költenék el, a helyi kisvállalkozásokat erősítendő.

Balog Norbert szerint adókedvezménnyel kellene a városnak támogatnia a helyi vállalkozásokat, s a vásárhelyieknek először a helyi terméket, majd a megyeit, vagy magyart kellene megvásárolniuk, csak azután a külföldit. Úgy gondolja, ösztönözni kellene a városvezetésnek is a helyi termékek piaci erősítését, akár marketinggel is. Mégpedig azzal is, hogy legyen a helyi termékeknek vásárhelyi logója. Úgy látja, mindez nem egyszerű dolog, de lassan megerősíthetők a helyi kisvállalkozások, s hasznukat helyben kellene visszaforgatni.

Azt mondta, hogy a vásárhelyi gabonát és a tejet vidéken dolgozzák fel, majd visszahozzák ide eladni. – A vásárhelyi TÉSZ megvette a vásárhelyi malmot, de azt csak tárolásra használja, mert a város határában termett gabonát a kunszentmártoni malomban őröltetik meg. A vajháti tejet pedig Székesfehérvárra viszik, a Rónáét pedig – úgy tudja – Romániában dolgozzák fel.

Önellátást élelemből és energiából

– Sokszor nem a pénzen múlik, hanem a hosszú távon való gondolkodásra lenne szükség. A covid alatt derült ki a kiszolgáltatottság és az, hogy helyben is vannak termelők. Ha a termelők itt helyben megerősödnek, a város is függetlenedne az élelmiszer-ellátás szempontjából – vélte. Hozzátette: jobban ki kellene használni a helyi termálvizet és a napenergiára is építeni kellene, hogy a függetlenedés az energia területére is kiterjedjen.

Balog norbertFórumHódmezővásárhelyMI HazánkOlasz KárolySzéchenyi térVásárhelyvásárhelyi hírek