17 órától volt kedden, előre bejelentett tüntetés Budapesten, ismét hidaknál. Puzsér Róbert azt mondta, hogy Orbán Viktor vagy Magyar Péter gyülekezéshez való joga ugyanolyan fontos, mint a pride. Nem lehet csak a nekünk tetsző jogokért tüntetni, mert az maga a probléma. A felszólalók abban közösen egyetértettek, a tömeg nagy részével, hogy ők ebben az országban, de nem ilyen fojtogató légkörben szeretnének élni. Koltai Róbert színművész József Attila egyik versét szavalta el.
Korábban a Kúria nem engedélyezte Hadházyéknak az Erzsébet híd 24 órás elfoglalását, szerda hajnal 4 óráig lehetett a tüntetőké a híd. A Momentum és Hadházy Ákos mellett a tüntetésen az MSZP és a DK is részt vett. A tüntetés kezdetén, amely tüntetés a gyülekezési jog korlátozása, a Budapest Pride és az arcfelismerő rendszerek használata miatt volt, az Erzsébet hídtól az Astoriáig már nem jártak autók.
A felszólalók sorát Hadházy Ákos kezdte, aki azt kérdezte a közönségtől, hogy vajon a rendszer bontja le előbb a demokráciát vagy ők a rendszert.
A tüntetés, annak a beszédekkel összefogott része, egyébként később kezdődött, Hadházy Ákos szerint azért, mert a rendőrség a színpad felállítására csak később adott engedélyt. A demonstráción, Hadházy mellett, a színpadra állt Koltai Róbert színművész is, aki József Attilának a Thomas Mann üdvözlése című versét szavalta el.
Szalai Krisztina színűvész azt mondta:
Szeressük magunkat, szeressük azt, akik vagyunk, és akkor leszünk képesek másokat is szeretni. Ez hiányzik most leginkább az országból.
Mahacs-Tóth Mia hétköznapi kéréseket fogalmazott meg a kormány felé a meleg és a transznemű emberek irányából. Azt mondta, ezeknek az embereknek az a vágyuk, hogy:
- nyugodtan mehessenek randira,
- nyugodtan sétálhassanak az utcán,
- nyugodtan ébredhessenek reggel,
- jogi akadályok nélkül vállalhassanak gyereket,
- és hogy a transzneműek megkaphassák a szükséges orvosi ellátásokat.
Simkó Edit, korábbi tanár, aki a pedagógustüntetések során lett ismert, már fasizmusnak nevezte ezt a rendszert. Azt látja, mondta, hogy a kormánytól csak vészhelyzetet kaptunk szerinte: vészhelyzet van az oktatásban, az egészségügyben, a kultúrában és a természetvédelemben. Az nem lehet, tette hozzá, hogy egy szűk kormány korlátozza az emberek jogait, és kifossza őket. Az nem jogállam, folytatta, ahol a Magyar Nemzeti Bank a legnagyobb bankrabló, ahol mérgezni lehet a kutakat, és ahol mindent titkosítani lehet.
Holoda Attila energiaszakértő arról beszélt, hogy hazugság az, hogy fizikailag rá lennénk kényszerítve az orosz gázra és olajra.
Puzsér Róbert meglátása szerint a kormány célja, hogy identitáspolitikai vitát csináljon a gyülekezési jogok védelméből. Ezt nem szabad hagyni. Ezek a tüntetések az utóbbi jogok védelméről, és nem csupán a Prideról szólnak. Az nem elég, hogy valaki csak a neki tetsző jogokért tüntet. Az nem megoldás, hanem maga a probléma. Orbán Viktor, Magyar Péter, Toroczkai László gyülekezéshez való joga ugyanolyan fontos, mint a Pride.
Laczó Adrienn korábbi bíró szerint a gyülekezési jog korlátozása egy igazságtalan törvény. Szerinte a gyülekezés szabadsága biztosítja a változás szabadságát, és ettől fél a hatalom.
A tüntetésen politikusok és civilek mellett egyetemi hallgatók is részt vettek nagyobb számban. Az Erzsébet mellett a Szabadság hídra vonultak még fel a tüntetők. A tudósítások szerint ezúttal a Petőfi hidat nem engedték elfoglalni a rendőrök a tüntetőknek. Az Erzsébet hídon előkerültek kempingszékek és asztalok is. A Szabadság hídról később leszorították a tüntetőket.
A demonstráció körülbelül 23 órakor fejeződött be. Ezzel párhuzamosan egyébként Miskolcon is tüntettek pár százan a gyülekezési jog korlátozása ellen.
Hadházy Ákos jövő hétre már tényleg 24 órás tüntetést jelentett be.
Forrás: Telex