A Vásárhelyi Természetvédelmi Egyesület tagjai januárban sem tétlenkednek, a városi parkerdőben látogatták végig a madárodúkat. A Kása-erdő telepített erdő, mint nagyon sok másik az Alföldön. Viszonylag egykorúak a fák és amelyik elöregszik, vagy veszélyessé válik azt kivágják. Emiatt nincs természetes fészkelőhelye a madaraknak, mesterséges odúkra van szükség, ezeknek most jött el az éves karbantartási ideje.
„Az odúellenőrzés során felmérjük az odúk állapotát, illetve a felgyülemlett fészekanyag megtelítheti az költőládákat emiatt gyakorlatilag fizikai akadályt képezve a madaraknak” – mondta el Kiszely Milán, az egyesület önkéntese. A fészekanyagban található ürülék és élősködők is, amelyek szintén károsak lehetnek a madaraknak. Sikertelen költés esetén el kell távolítani a fészekben maradt tojásokat, rosszabb esetben a tetemeket is, hiszen ilyen odúban nem költene újból madár.
A természetvédelmi egyesületnek harminc mesterséges költőládája van a Kása-erdőben. „Ezek közül a legtöbb »B« típusú odú, amiben nagyrészt széncinege költ. Az erdő szélén mezei verebek is előfordulnak. Raktunk ki három »D« típusú bagolyodút is, ezekbe macskabaglyot várunk” – mondta Kosztolányi László, a Vásárhelyi Természetvédelmi Egyesület önkéntese. Az önkéntesek az összes költőládát végiglátogatták és kitisztították, a javításra szorulókat pedig elvitték.
Kiszely Milán elmondta, hogy
a madárodú nem csak fészkelőhely, hanem mentsvár is a hidegben a madaraknak és a peléknek.
A téli időszakban ezek az odúk menedéket nyújtanak a madaraknak az időjárási viszontagságok elől, illetve éjszakázni is bejárnak, emiatt ürülék gyűlhet össze az odúk aljában ezért is fontos ez a takarítás. Télen találkozhatunk az odúkban téli álmukat alvó pelékkel is. Védett állatok, ha megtaláljuk őket, hagyjuk pihenni.
A kimerítő túra után felüdülés volt egy rövid megálló az erdei madáretetőnél, ahol széncinege, kékcinege, tengelic, csuszka és fenyőpinty is csemegézett a napraforgómagból.