Az éjszakai riadó a vásárhelyi honvédelmi tábor legizgalmasabb kalandja

Immár a harmadik turnus középiskolásai ismerkednek meg a katonai élet kalandosabb részével a vásárhelyi laktanyában, ahol ma menedéket építtetek és páncéloson is utazhattak. A képen: álcázófesték is került az arcokra.

Sátorban, azaz tábori körülmények közt laknak, azt az ellátmányt kapják, mint amit a katonai középiskolások, és számos érdekes programban vesznek részt azon honvédelmi tábor fiataljai, akik még tavasszal jelentkeztek erre a nyári kalandra.

A MH Kinizsi Pál 30. Páncélozott Gyalogdandárnál, azaz a vásárhelyi laktanyában jelenleg is zajló program résztvevői ma például BTR 80-as páncélozott járművön utazhattak, de megismerhették korábban a laktanyát, holnap paint-ballozhatnak és az akadálypályán is összemérhetik ügyességüket, erejüket. A legnagyobb sikert egyébként az első két turnusban azonban az éjszakai riadó jelentette.

– A tábor legfőbb célja, hogy az ifjúságot közelebb hozzuk a honvédséghez. A vásárhelyi, mely speciálisan ennek az alakulatnak a profiljára épül, másik fő célja, hogy megmutassuk azt, milyen a tábori körülmények között a katonák élete – mondta Hazadi János őrnagy, a Magyar Honvédség Kinizsi Pál 30. Páncélozott Gyalogdandár Helyőrségtámogató Parancsnokság Vezetéstámogató Elemek, Társadalmi Kapcsolatok és Rendezvényszervező Alosztály alosztályvezetője, táborparancsnok. – Számunkra ez azért fontos, mert sok fiatal fejében téveszmék élnek a katonaéletről. Számítógépes játékokon keresztül nagyon sokat szeretnek játszani különböző katonás játékokkal. Csak azt nem tudják, hogy a katonáskodáshoz szükség van bizonyos fizikai állóképességre és mentális felkészültség. Nagyon fontos számukra, hogy csapatban tudjanak együtt dolgozni, hiszen ez a honvédség lényege.

A csapatépítős-felkészítős táborban nem csak fiúk vesznek részt – egyébként az ország egész területéről. A turnus elején megismerkedtek az alaki fogásokkal, például a közös meneteléssel, a biztonsági és elsősegélynyújtási ismeretek mellett alap túlélési ismereteket sajátíthattak el. Így például azt, hogy papíros térkép segítségével hogyan lehet tájékozódni, hogyan kell a tájolót használni, hogyan lehet a pusztában ezek nélkül tájékozódni.

Erre a nyárra négy turnust szerveztek vásárhelyi laktanyába, az első kettőben 12-15 éves fiúk és lányok vettek részt, a harmadikban negyedikben pedig a 15-18 évesek.

A táborparancsnok azt is elmondta, hogy a fiatalabb korosztály táborai nagyon népszerűnek bizonyulta, hiszen azokra még áprilisban órák alatt betelt a létszám. Az idősebbek szólóké lassabban töltődnek fel. A jelenlegi vásárhelyi turnusban 18-an jelentkeztek, a következőbe pedig 22-en. A táborozók húsz százaléka lány.

Az eddigi tapasztalatok szerint a gyerekek körében eddig a legnagyobb sikert a paint-ball verseny, illetve a keddi éjszakai riadó aratta, melyen teherautókkal viszik ki a gyerekeket pusztába, ahonnét vissza kell jutniuk a laktanyai táborba.

A táborozó fiatalok – akiket azonban nem szólaltathattunk meg – , ma a túlélési gyakorlat részeként menedéket építettek a laktanya egyébként árnyas részén – mely tudásnak civil túrázóként is hasznát vehetik majd – , s nem takarékoskodtak az arcukat álcázó festékkel sem. És láthatóan élvezték is, amit csináltak.

honvédelmi táborlaktanyaVásárhely