„Gondoskodjunk előre Apáról is! Nem árt felkészülni otthonra több napi étellel és néhány kivasalt inggel” – írja egy védőnői kiadvány, amelyet várandós nőknek osztogattak a szülésre való felkészítés gyanánt. Sokan felháborodtak a brossúra mondandóján, hiszen 2024-ben már nem mindenki számára annyira egyértelmű, hogy egy férfi ne tudjon kivasalni egy inget, vagy pár napig főzni magára.
Legyen bennünk annyi önállóság, hogy meg tudjuk oldani ezt az óriási feladatot. Hogy vasaljunk ruhákat, meg főzzünk. Én legalábbis így gondolom. Remélem, hogy hamarosan kihal az a hozzáállás, amely szerint a házimunka csakis a nők feladata
– mondta portálunknak Faragó István, miközben a kisfiát hintáztatta a Hódtói Pihenőpark játszóterén.
Halász Noémi, a Momentum szegedi politikusa a férjével együtt látta először a fenti tanácsot egy Facebook posztban. Mindketten nagyon felháborodtak. Több véleményvideót is közzétett a TikTok csatornáján, posztokat írt a Facebookon, illetve felkereste a kiadvány gyártóját is. Széles körökhöz eljutott általa az ügy, még Takács Péter egészségügyi államtitkárnak is volt ehhez hozzáfűznivalója a kommentszekcióban. A figyelemfelhívás sikeresnek bizonyult, az információs füzetet a gyártó visszahívta és most teljesen újraszerkesztik azt. A politikusnő elmondta: nem a védőnői hálózatot okolja azért, hogy egy ilyen anyag a kismamák kezébe kerülhetett.
„A védőnők a kormányhivataltól kapják meg ezeket a szóróanyagokat, a hivatal részéről kellene átnézni, hogy szakmailag, etikailag és morálisan jó-e a tartalma egy ilyen brossúrának. A megoldás az információs füzet svéd kiadójától érkezett. A cég nagyon hamar reagált és nagyon korrektek voltak, jelezték, hogy változtatnak a szövegen, teljesen újra fogják szerkeszteni az egészet, úgyhogy összességében én ezt egy sikernek élem meg.”
Majd hozzátette:
A felháborodásból eljutottunk odáig, hogy valódi megoldása legyen a problémának.
A médiavisszhangon túl az ügy arra is jó volt, hogy társadalmi párbeszéd indulhatott a témában. A svéd biotechnológiai vállalat, amely a szóróanyagot kiadta, több országnak is készített hasonló információs füzeteket, de csak a Magyarországra gyártott termékajánló tartalmazta ezt a bekezdést. Fontos kérdés, hogy mi az a tényező, ami ekkora indulatokat generált a hozzászólókban egy-egy poszt vagy videó alatt.
„Ezek összetettebb kérdések, mint a főzés vagy a vasalás feladata, de én azt pozitívan élem meg, hogy nagyon sok kommentelő azt mondta, hogy átélt ugyan ilyet, de vagy tudtak rajta változtatni megbeszéléssel, vagy pedig tovább tudtak lépni és fejlődni.
A fiatalabb kommentelőknél én sokkal nagyobb tudatosságot látok, ott a fiatal férfiaknál fel sem merül már, hogy ilyen hozzáállásuk legyen, úgyhogy szerintem ez generációs különbség is, ami idővel remélhetőleg javulni fog.” – hangsúlyozta Halász Noémi.
A láthatatlan munka az, amiért nem jár fizetés, sőt, gyakran köszönet sem. Ennek az elvégzését sokan természetesnek veszik, ám a hiánya azonnal feltűnik mindenkinek. Ilyen munka az önkéntességen túl a háztartás vezetése, a gyereknevelés, a gyermekekkel való foglalkozás, vagy az idősebb rokonok ápolása. A hagyományos családmodell átalakult, napjainkban a nők főállásban dolgoznak, ugyanúgy mint a férfiak. Az otthoni munkamegosztás mégsem változott meg gyökeresen. A legtöbb teendő továbbra is a nőket terheli, általában negyven órás munkahely mellett is. Sok nő végigdolgozza a várandósságát, mert anyagilag ez a családnak elengedhetetlen.
Érdemes ennek tükrében újraértékelni, hogy ki hogyan veszi ki a részét az otthoni munkából.