Átlagos háztartások, átlag feletti rezsivel

Minden család számol, böngészi a villany- és gázszámláját, a kormány által meghatározott „átlag” felett van-e a fogyasztása. Szakértők vitatják annak az állításnak az igazságát, hogy a családok háromnegyedét nem érinti majd a gáz- és villanyárak drasztikus változása. A Hódpress bemutat néhány konkrét példát, várjuk az Önök beszámolóját, esetét, véleményét is az info@hodpress.hu címre.

Adriennék 21 ezer helyett 100 ezres villanyszámlára készülnek

Adriennék négyen – két gyermekkel – laknak egy öt éve épített, hőszigetelt, 140 négyzetméteres házban. Gázzal működtetik a melegvízellátást és a fűtést, 21 fokra szokták állítani a termosztátot, havi átalányt fizetnek, 14 ezer forint körüli összeg szokott szerepelni a számlán. Villannyal főznek, sütnek napi rendszerességgel, van légkondicionáló berendezésük és több hűtőjük, televíziójuk – minden készülékük energiatakarékos. Átalánydíjat fizetnek, havonta 21 ezer forint volt a költségük. Ők is folyamatosan tájékozódnak a rezsicsökkentés tervezett módosításával kapcsolatban, és arra jutottak, vélhetően a gázfogyasztásuk nem éri el a kritikus szintet, ezért nem kell majd többet utalniuk a szolgáltatónak. A villanyáram kapcsán viszont drasztikus spórolásra kell berendezkedniük, mert a kormányzati bejelentés ismeretében az eddigi kiadásaik megötszöröződnek, vagyis 100 ezres tétel lesz a havi villanyszámlájuk. Azért, hogy ezt elkerüljék, már az elmúlt hétvégén kikapcsoltak több hűtőt, és egybe zsúfolták össze a lefagyasztott termékeket, illetve minden olyan használati eszközt, amit csak alkalomadtán vettek igénybe, áramtalanítottak. Cserépkályhával is rendelkeznek, ami a hidegebb téli időszakokban fűtésrásegítésként működött. Ezúttal viszont a korábban megszokottnál több tűzifát vásároltak arra az esetre, ha bármilyen oknál fogva korlátoznák a lakossági gázfogyasztást, legyen olyan alternatíva, ami kisegítheti őket.  

Gyuriék a gázból alig, villanyból nagyon az átlag fölött

2523 kWh helyett 4128 kWh az eddigi fogyasztás Gyuriék társasházi lakásában. 1605 kWh-val az úgynevezett átlagfogyasztás felett. Igaz van villanysütőjük, fagyasztójuk, és a részben tetőtéri lakás miatt 2 klímaberendezést is beszereltettek, mert az elmúlt évek legtöbb nyara elviselhetetlenül forró volt. Ősszel, amikor még nem kapcsolták be gázkazánt, de már lehűlt a lakás, olykor az inverteres klímával fűtöttek. Most már nem fogják erre használni. Annál is inkább, mert gázból majdnem hozzák az átlagot, mindössze 36 köbméter a differencia, az 1729 köbméteres „kormányátlag” helyett 1765 köbmétert fogyasztást jósol nekik a szolgáltató.

A legutóbbi, 2021 őszi elszámoló számlára azt írták, a következő évre 1765 köbméter fogyasztást becsülnek, hőmérsékletfüggő elosztással, hónapok szerint különböző fogyasztást kalkuláltak, a téli időszakra pl. 315, 355 és 332 m3-t, nyárra pedig 17 és 30 m3 között.

Ez azonban csak 11 hónap, a leolvasás után az elszámoló számla okozhat meglepetéseket.

A negyedszázada épült társasházi tetőteres lakás nyílászárói a 25 évvel ezelőtti színvonalat tükrözik, ott szökhet a melegből valamennyi. Padlófűtésük van, ez viszont takarékosnak mondható, a tetőtérrel együtt kb. 120 négyzetméteres lakás gázból majdnem hozza az „átlagot”. Az egykor nagycsaládos háztartás 2 főre csökkent, a gyerekek kirepültek. A családfő most azon gondolkodik, hogy a padlófűtés köreiből a most már csak a látogatások idején használt gyerekszobákba futó vezetékeket részben el kellene zárni. Ott elég lenne 16-17 fok, az alsó szinten viszont szeretnék a termosztáttal az eddig megszokott 21 és fél fokot megtartani. Biztos, ami biztos vettek 30 mázsa tüzifát is, ha baj lenne, begyújtanak.

Imréék 23-24-ről 21 fokra csökkentik a hőmérsékletet

Trükközni kell majd egy kicsit – mondja Imre. A négytagú család családfője már a kormányzati
bejelentés napján megnézte a Nemzeti Közművek honlapján, mennyi áramot és gázt fogyasztottak tavaly július és idén július között.

Már számolgattuk, hogy beleférünk-e a rezsicsökkentett áram- és
gázárba. Beleférnének a havi 210 kWh-ás áram és a havi 144 köbméteres
gázfogyasztásba, ha nem lennének évszakok. Papíron ugyanis ez a
mennyiség bőven elég lenne az 55 négyzetméteres téglablokkos lakásuk
energiaigényének kielégítésére. Az ördög azonban a részletekben rejlik:
nyáron ugyanis nagyon kevés, legfeljebb két-három ezer forint a
gázszámlánk, s a villanyszámla is alacsony. Télen azonban a gázért jóval
30 ezer forint felett fizetünk, de az áramszámlánk is alaposan meglódul.
Így pedig jócskán felette fogyasztunk majd mindkettőből – tette hozzá. –
Főleg, hogy a fürdőszobában nem fért el a gázfűtés, így ott elektromos
hősugárzót használunk.


A család egyébként hosszú évek óta törekedett arra, hogy amennyire lehet, csökkentse az áramszámláját. Így az összes elektromos eszköze, tévéje, hűtője, mosógépe a legenergiatakarékosabbak közé tartozik, s már akkor ledesre cserélték az összes izzójukat, amikor a szomszédjaik még mindig a 100 wattos, wolframszálas, azaz hagyományos izzókat csavargatták be a csillárokba a kiégettek helyére.

Miután havonta diktálunk, már a nyári hónapokban is a maximális gázfogyasztást jelentjük, hogy a diktált és a valóban felhasznált földgáz közti mennyiséget majd a leolvasás előtt a valóságban is elfogyasszuk.
Így, ha a valóságban a havi 144 köbméter fölé megy majd a fogyasztásunk a télen, akkor sem kell horribilis számlára készülnünk.

(Remélhetőleg a részletszabályok, nem havi, hanem éves fogyasztás alapján születnek meg, akkor ez nem lehet probléma. – a szerkesztő megjegyzése) Egyébként Imréék azzal is készülnek, hogy a korábbi teleken 23-24 fokosra fűtött lakásban ezentúl csak 20-21 fok meleget tartanak.

Várjuk az Önök rezsitörténetét is! Írjanak: info@hodpress.hu

gázszámlarezsirezsicsökkentésvillanyszámla