281 diák vett részt a Péczely Attila Alapfokú Művészeti Iskola hagyományos népdaléneklési versenyén. A diákok egyénileg és csoportosan is kieresztették a hangjukat a Bessenyei Ferenc Művelődési Központ színháztermében.
Több mint fél évszázados hagyományt folytatott az idén is a Péczely Attila Alapfokú Művészeti Iskola szerdai városi népdaléneklési versenye, melyen összesen 281 diák állt a színpadra. Huszonkilencen egyéniben, míg a többiek csoportosan mutatták meg, hogyan kell népdalt énekelni.
A versenyzők autentikus, népi ruházatba is öltöztek, hogy tökéletesen elvarázsolják a zsűrit (Geréby Dóra magánének-tanár, a zsűri elnöke, Molnárné Pjevara Nóra, Búza András, dr. Gyovai Ágnes) és persze a közönséget.

– Hozzám nagyon közel állnak a népdalok, nagyon szeretem ezeket énekelni, és járok néptánccsoportba is. Úgy érzem, hogy a népdalokat szabad szívből éneklem – árulta el a Domonkos Nővérek Liszt Ferenc Ének-zenei Általános Iskolájába járó hatodikos Sándor Alíz Katalin, aki palócföldi énekekkel állt színpadra.
Iskolatársa, a szintén hatodikos Tóth Martina Dorina gyimesi népdalokkal készült, s azt mondta, azért szeret népdalt énekelni, mert ki is bírja adni benne a hangját, azaz erőből tudja azokat énekelni. Ő egyébként tavaly meg is nyerte a versenyt a saját kategóriájában.
– Kodály Zoltán nagyon jól megfogalmazta, hogy a magyar népdal, a magyar népzene azért fontos, mert az egységes nemzet életének annyira szerves része, hogy ott találjuk mindenütt. Jelen van a művészetben, az oktatásban, a társadalmi élet megnyilvánulásaiban. A zeneszerzők feldolgozták a magyar népdalokat, a néptáncosok magyar népzenére táncolnak. Alap, hogy amikor zenét tanulnak, megtanulják a magyar népdalokat is. Ezt folytatjuk az oktatásban: az általános iskolákban énekórán természetesen tanulnak népdalokat, a művészeti iskolákban és a zeneiskolákban pedig a hangszeres oktatás alapvető része a népzenei dallamok megtanulása. A gyerekek először népdalokat és gyerekdalokat tanulnak meg hangszereken játszani – mondta Vágó János, a Péczely Attila Alapfokú Művészeti Iskola igazgatója, aki annak idején – fellépőként – maga is részt vett a városi népdaléneklési versenyen.
Hozzátette: az énektanárok nagyon fontos és lelkiismeretes munkát végeznek, ennek az eredménye az, hogy a gyerekek szeretik a népdalokat, és el is jönnek erre a versenyre.
A zsűri egyébként nemcsak az ének minőségét értékelte, hanem azt is, hogy a kiválasztott népdalt hogyan tolmácsolták a fellépők.
A versenyre az idén minden eddiginél több, összesen 281 gyerek nevezett. Egyéniben öt korcsoportban 29 tanuló és 49 csoport (összesen 252 diák) állt színpadra, összesen kilenc vásárhelyi iskolából.
Az eredmények: