Annyira drága itthon az élelmiszer, hogy már a GVH is vizsgálatba kezd

Már a fideszes vezetésű agrárszervezet sem látja szívesen az ársapkákat.

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) hatósági eljárás keretében vizsgálja meg több élelmiszeripari termék (különös tekintettel a hatósági ársapkás árucikkek helyettesítői, például egyes tejtermékek) esetén a hazai kereskedelemben tapasztalható üzleti gyakorlatokat, miután az elmúlt időszakban jelentős áremelkedés volt tapasztalható több fontos élelmiszerszegmensben, és ez egyre nagyobb terhet jelent a fogyasztók számára – olvasható a szervezet mai közleményében.

Az átfogó vizsgálatok célja feltérképezni, hogy torzulhatott vagy korlátozódhatott-e a verseny ezen termékkörök kiskereskedelmi piacain vagy az értéklánc más szintjén, illetve felmerülhetett-e bármilyen jogsértés, amely versenyfelügyeleti eljárást alapozna meg a szektor valamely szereplőivel szemben.

A vizsgálatok során a GVH többek között a piaci szereplőktől összegyűjtött információk elemzésével tárja fel a drágulás okait, hogy megtehesse a szükséges lépéseket az esetleges versenyproblémák kiküszöbölésére. A vizsgálat többek között kiterjed a legnagyobb hazai élelmiszer-kereskedelmi láncok árazási és értékesítési gyakorlatára.

Ami a hatósági áras termékeket illeti: „Célszerű lenne az árstop mihamarabbi kivezetése” – erről írt a fideszes parlamenti képviselő, Győrffy Balázs vezette Nemzeti Agrárkamara (NAK) szerdai közleménye. Arra is kitérnek, hogy „a magyar piaci pozíciók megmaradását az árstop mihamarabbi kivezetése is segítheti”. Indoklásuk szerint „a magyar fogyasztói és nemzetgazdasági érdekekkel ellentétes, kedvezőtlen folyamat, hogy a kiskereskedelmi áruházláncok – a magyar termelők, előállítók rovására – egyre több élelmiszer-szegmensben célozzák az import növelését”. Ez a tendencia pedig a magyar beszállítói pozíciók gyengüléséhez vezethet.

árstopélelmiszerGazdasági VersenyhivatalNemzeti Agrárkamaravizsgálat