Megbolondult a természet? Bár a népkerti fák nagy részéről már lehullott a levél, de a város más részein rengeteg helyen még mindig zöldellnek.
A múlt héten volt Erzsébet, aki a népi hiedelem szerint szereti megrázni a pendelyét, azaz ilyenkor már esik a hó, s ha ő elfelejtkezett volna róla, jöttek az Andrások, hogy bepótolják a havazást.
Csakhogy ez idáig, leszámítva a múlt heti sötétedés utáni jégszemcse esést, nem köszöntött még be a tél, sőt, a napokban Vásárhelyen +14 Celsius fokot mértek.
Hol van már a tavalyi hó, azaz az azelőtti, sőt a még előttibb, ugyanis tavaly sem esett mérhető mennyiségben. Mondjuk az előző télen eső sem nagyon, annyira nem, hogy a talaj is rendesen kiszáradt, ahogy tette már egy esztendővel korábban is.
Hol vannak már azok a telek, melyeken a gyerekek csapatostól szánkóztak a Bocskai-havasokban, a hókásás utakban városszerte elakadtak a járművek, vagy amikor a minden időjárási körülményeket semmibe vevő kerékpárosok is le-le szálltak egy-egy jeges útszakasz láttán?
Most azt látjuk, hogy zöldellnek a lombhullató fák, azok, melyek ilyenkorra máskor már rég elvesztették leveleiket. És ezek egy részét is csak a hétvégi eső tudta leverni – nagy nehezen – az ágakról.
Sipos József növénymérnök szerint két oka is van mindennek. – Ekkorra már a fáknak le kellene dobniuk a lombozatukat. Hogy főleg Vásárhely belterületén ezt nem tették meg, az egyik oka, hogy csak ma reggelre érkezett meg az első igazi hideg. Annak, hogy a levelek fenn maradtak az ágakon, a legfőbb oka az enyhe ősz. A másik, hogy megérkezett a csapadék. Ez a kettő újraindította a nedvkeringést a fákban, így azok nem engedik el a leveleiket. Annak ellenére, hogy ilyenkor már téli nyugalomra kellene húzódniuk. Különösen jó lehet látni a belső, azaz a melegebb városrészekben, hogy még zöldellnek a fák. Az, hogy még nem kopaszodtak meg, káros a fák életére, ugyanis ezzel nagyobb a fagyásveszély, és felborulnak a téli nyugalomba vonulás biokémiai folyamatai – sorolta Sipos gazda. Hozzátette, a másodvirágzás is az enyhe, csapadékos ősz miatt alakult ki. Ahogy azt tapasztalta a vadgesztenyénél, az orgonánál vagy az akácfánál.