A vásárhelyi mártírra, Tóth Sándorra emlékeztek Aradon

Pénteken újra Aradon tartottak megemlékezést Tóth Sándorról, az 1989-es romániai forradalom egyetlen magyarországi áldozatáról, aki 33 évvel ezelőtt halt hősi halált a Maros-parti városban, ahová Vásárhely segélyszállítmányával megrakott teherautóval indult.

Az aradi Tóth Sándor utcában kopjafánál tartott megemlékezésen Hódmezővásárhely részéről Dr. Berényi Károly alpolgármester, és özvegy Tóth Sándorné Nóra asszony vett részt, és helyezett el koszorút. Jelen volt Ilie Chesa aradi alpolgármester, Bognár Levente, a városi tanács képviselőtestületének tagja, Tóth Csaba, Arad megye prefektusa, valamint az aradi forradalmárok képviselői és egyházi vezetők.

„Szülővárosom központjában, a városháza melletti Tóth Sándor utcába hivatali feladataim ellátása miatt szinte napi rendszerességgel betérek – idézte fel beszédében Berényi Károly. – És most itt állok Hódmezővásárhely alpolgármestereként a romániai Arad városának Tóth Sándorról elnevezett utcájában, Tóth Sándor özvegyével. A két utcát, a két testvérvárost, a két nemzetet és a két országot ezen a napon a névadó Tóth Sándor, vásárhelyi polgártársunk hősi halála köti össze. 1989-ben Románia fellázadt az elnyomás, a diktatúra ellen és szabadságharcát egy hét alatt győzelemre vitte. Emlékszem a televízió képernyőjén keresztül mi is együttérző aggodalommal, döbbent figyelemmel kísértük a Temesváron kirobbant forradalom eseményeit. Hódmezővásárhely, a román határhoz közeli dél-alföldi város polgársága segélyszállítmányt állított össze a romániai forradalmárok részére, és a történelmi pillanat jelentőségét megérezve Tóth Sándor hódmezővásárhelyi gépkocsivezető a veszély ellenére vállalta annak eljuttatását Temesvárra. Saját kisteherautójával azonban csak Aradig jutott, ahol a Várhídnál érte a halálát okozó végzetes lövés december 23-án. Aradon azokban a napokban 24-en adták életüket a szabadságért, köztük egyetlen magyarországi áldozatként hódmezővásárhelyi polgártársunk, Tóth Sándor is. Mártírhalálával az emberi szolidaritásnak és a testvéri segítőkészségnek maradandó példáját hagyta ránk – fogalmazott Berényi Károly.

Az alpolgármester hozzátette, a mártír gépkocsivezető kisteherautóját felújították és „eredeti”, 1989-es állapotában bemutatták Hódmezővásárhelyen, egy állandó kiállítás keretében az Emlékpont udvarán. A gépkocsit és a kiállítást megtekintette idén augusztusban Románia magyarországi nagykövete és Románia szegedi főkonzulja is. Berényi Károly arra is kitért, Vásárhelyen sokat tesznek azért, hogy a román és a magyar kultúra megismerhesse egymást, s hogy elmélyítsék a kapcsolatokat.

AradBerényi Károlymegemlékezésromániai forradalom