Az állami vasúttársaság szerint nincs anyagi fedezet, hogy teljesítsék a tram-traint vezetőit képviselő Mozdonyvezetők Szakszervezetének javaslatát – jöhet a munkabeszüntetés.
Lezárultak a bértárgyalások a MÁV-Volán-csoportnál hétfőn: a munkáltató és a MÁV-Volán-csoport kollektív szerződést kötő szakszervezetei megállapodtak arról, hogy a 2022. évi 10 százalékos béremelés legkisebb mértéke – a minimálbér növekedése miatti bértorlódások elkerülése érdekében – 40 000 forint lesz.
A Volánbusz Zrt. esetében – a 10 százalékos alapbérfejlesztésen túl – a további részletszabályokról a következő hetekben születhet megállapodás. Ezzel összességében 2022-ben a bérek emelésére és a lojalitás-juttatás egységesítésére mintegy 49 milliárd forintot fordít a vállalatcsoport.
A bérminimumok emelése és a bértorlódások kezelése eredményeként közel 43 ezer munkavállaló részesül a 10 százalék alanyi jogú béremelést meghaladó mértékű bérfejlesztésben, ami mintegy 12 milliárd forint többletet jelent. A szükséges forrásokat a munkáltatói járulékterhek csökkentéséből származó vállalati megtakarítások biztosítják – írta a MÁV Zrt. Kommunikációs Igazgatósága az MTI-nek.
A Mozdonyvezetők Szakszervezete (MOSZ) az egyeztetésen elmondta, nem ért egyet azzal, hogy a bérintézkedés nem vonatkozik a MÁV-csoport valamennyi munkavállalójára, így a mozdonyvezetők, valamint a technikusi, mérnöki munkakörbe tartozók is elesnek az emeléstől. Ha a magas infláció miatti reálkereset veszteség kompenzálása történt volna meg a járulékcsökkentésből, az az összes munkavállalót érintette volna. Homolya Róbert, a MÁV elnöke erre azt mondta, a MOSZ javaslatára nem volt anyagi fedezet. A mozdonyvezetők elutasították a megállapodás aláírását, továbbra is fenntartják követelésüket.
Céljuk elérése érdekében munkabeszüntetésre készülnek – a sztrájk időpontjáról és időtartamáról február 2-án döntenek. A tram-train járatokon mintegy 40 mozdonyvezető dolgozik.