A szegedi egyetem is alapítványi fenntartású lesz

Erre jutottak a Szegedi Tudományegyetem, a nyilvánosságot csak hibákkal biztosított, és a beszámolók szerint a rektor és a kancellár erős nyomásgyakorlása mellett, már-már fenyegető hangnemben megtartott szenátusi ülésén. A szenátus 29 igen, 16 nem és 7 tartózkodás mellett elfogadta a felsőoktatási intézmény alapítványi egyetemmé alakítását.

A fórumokon, akik látták a közvetítést azt mondják, hogy egyrészt semmi sem volt egyértelmű. Többen hozzátették, hogy a közvetítés vége előtt úgy tűnt, hogy a szenátorok „Rovó László rektor eredeti előterjesztésének módosításáról szavaztak, aztán egyszer csak azt mondta Rovó úr, hogy vége”, azaz mintha megszavazták volna a modellváltásról a tárgyalások megkezdését. A szenátusi ülés a beszámolók szerint nem volt mentes a pénzügyi tárgyú fenyegetéstől sem, azaz, ha nincs modellváltás, akkor pénzektől esnek el az egyes karok, intézetek.

Most azonban úgy tűnik, a modellváltásról megkezdik a tárgyalásokat. Kérdés, hogy véget ér-e itt a történet. Persze az egyetem honlapjának azt a közleményét, hogy: „Az SZTE Szenátusa az előzetes, több héten át tartó egyeztetést követően, az egyetemi polgárok tájékoztatása mellett hozta meg döntését.” valahogy kevesen igazolták eddig vissza, akár az oktatók, akár az egyetemi polgárok között.

A tény, ezek után valószínűleg alapítványi kézbe kerül a Szegedi Tudományegyetem is. Az előzetes információk szerint az 5 kuratóriumi tag között lesz:

  • Novák Katalin, Családügyi miniszter
  • Nemesi Pál, a 2019-es polgármester-választáson függetlenként, a Fidesz-KDNP támogatásával induló jelölt
  • Rovó László rektor
  • Dr. Szabó Gábor, korábbi rektor, a Lázerintézet (Eli-Alps) jelenlegi vezetője

Az egyetem hivatalos indokolása szerint ez a döntés a garancia a modern jövőre.

modellváltásRovó LászlóSzegedi Tudományegyetem