A Független Egészségügyi Szakszervezet legfrissebb felmérése szerint az ápolók negyede távozhat a szakmából, ha lejár az egészségügyi dolgozók felmondási tilalma. További kilenc százalékuk a magánszektorban helyezkedne, 4 és fél százalékuk pedig külföldön dolgozna tovább. A felmérés eredményét a Népszava ismertette.
A KSH adatai szerint az egészségügy alapjáraton való működtetéséhez már 2020-ban is 3500 szakdolgozó hiányzott, és ugyan ennél frissebb adat nincs, de a Népszava szerint a helyzet ennél csak rosszabb lett, hiszen a szolgálati jogviszony bevezetésekor 4000, a kötelező oltás bevezetésekor pedig 800 ember hagyta el az egészségügyet. E két csoport tagjainak többsége egészségügyi szakdolgozó volt.
A felmondási tilalom május 31-én szűnik meg, de hogy pontosan mennyien távoznak majd, azt nem tudni. A járvány miatti munkaterhelés mellett egzisztenciális és munkahelyi feszültségek is nehezítik a helyzetet: az ágazati béremelésre fordított 410 milliárdból a 17-20 ezer orvosra 330, a mintegy 90 ezer szakdolgozóra viszont mindössze 80 milliárd jutott – írják cikkükben.
A fő problémák, hogy a megélhetésre továbbra sem elegendő a fizetés és egyre kevesebb emberre egyre több feladat jut.