A több mint 202 ezer online pénztárgép adatai szerint a kiskereskedelmi forgalom az elmúlt 7 napban az egy évvel korábbinak csak 54 százalékát érte el, vagyis az adóbevételek is jelentősen elmaradnak majd.
A múlt hónapban még 3 százalékosra prognosztizált gazdasági visszaesés nagyobb lehet 2020-ban – nyilatkozta Varga Mihály pénzügyminiszter a Reutersnek. Hozzátette azt is, hogy a 3 százalékosra emelt GDP-arányos költségvetési hiány nincs kőbe vésve.
Egy hónapja még úgy számolt a kormány, hogy a második negyedévben újraindulhat a gazdaság, de a friss számok alapján a visszaesés nagyobb lesz. A több mint 202 ezer online pénztárgép adatai szerint a kiskereskedelmi forgalom az elmúlt 7 napban az egy évvel korábbinak csak 54 százalékát érte el, vagyis az adóbevételek is jelentősen elmaradnak majd.
Ha május végén vagy júniusban a gazdaság visszatérne a normál kerékvágásba, akkor lenne reális a 3 százalékos visszaesés, a pénzügyminiszter szerint azonban ez lassúbb lesz. Az a kérdés, hogy a gyógyszer-, autó- és vegyiparból mely exportcikkek tudnak majd eljutni a piacaikra, és lesz-e elegendő kereslet rájuk.
Nem ad okot a derűlátásra a Magyar Nemzeti Bank (MNB) március 26. és április 2. között 5000 vállalat körében végzett online felmérése sem. A választ adó cégek 98 százaléka kkv volt, kétharmaduk a szolgáltató szektorban működik.
A felmérés idején a kitöltők közel fele az árbevétel 30 százalék feletti csökkenését tapasztalta, és további jelentős csökkenésre számítanak a következő 1-3 hónapban. Ugyanakkor meglehetősen aggasztó, hogy a válaszadók 44 százaléka szerint a vírus lecsengése után legalább fél évre lesz szükség ahhoz, hogy a bevételek újra elérjék a válság előtti szintet.
A kitöltők 55 százaléka a foglalkoztatotti létszám megtartásában gondolkodik, de a válság előtti létszámot legfeljebb 2 hónapig tartják fenntarthatónak. A probléma enyhítése érdekében a munkaszervezésben terveznek változtatásokat: 46 százalékuk távmunkában, 44 százalékuk részmunkaidős foglalkoztatásban gondolkodik, de magas arányban létszámcsökkentést (37 százalék) és a dolgozók fizetés nélküli szabadságra küldését (35 százalék) is tervezik.