A nők nagyobb arányban tesznek eleget a megelőző intézkedéseknek a járvány idején – derült ki az ELTE friss kutatásából. Az idősebbek nagyobb arányban követik a maszk és a távolságtartással kapcsolatos szabályzásokat.
Több mint 5000 ember bevonásával készült, koronavírussal kapcsolatos kérdőíves kutatás első adatfelvételének kielemzését kezdték meg az ELTE PPK kutatói. Az elemzés első eredményeiről Urbán Róbert, az ELTE PPK Személyiség- és Egészségpszichológia Tanszék vezetője számolt be az egyetem honlapján.
A felmérésük alapján például a nők nagyobb arányban tesznek eleget a megelőző intézkedéseknek. Az idősebbek nagyobb arányban követik a maszk és a távolságtartással kapcsolatos szabályzásokat, de kevésbé tartják be a kézmosással és -fertőtlenítéssel kapcsolatos javaslatokat. Minél súlyosabbnak gondolja valaki a vírus által kiváltott megbetegedést, annál komolyabban veszi a megelőző tevékenységek betartását.
Azok, akik egészségesebbnek tartják magukat, egyes preventív viselkedéseket kevésbé tartanak be. A maszkviselési szokások társadalmi mintázódása alapján úgy tűnik, hogy az alacsonyabb iskolai végzettségűek nagyobb arányban használnak maszkot.
Kérdésekre is válaszolt a szakember. Az otthontanulás kapcsán kifejtette, társadalmi helyzettől függetlenül a szülő elkövetheti azt a hibát, hogy a gyerek minden percét beosztja. Nem könnyű megtalálni az egyensúlyt a strukturáltság és a napok rendszertelensége között, de meglepő módon kellenek a szervezetlen, szabad idők. Idézte Vekerdy Tamást, aki azt mondta: egy kicsit hagyni kell unatkozni a gyerekeket.