Egy új, a pedagógus továbbképzés rendszerétől független képzésen kell részt venniük a tanároknak, tanítóknak és az óvodapedagógusoknak a következő tanévben, hogy megújítsák ismereteiket a Nemzeti alaptanterv és az Óvodai nevelés országos alapprogramjával kapcsolatban.
A Belügyminisztérium hétfőn közzétett rendelet-tervezete szerint a képzést a köznevelésért is felelős miniszter, vagyis Pintér Sándor belügyminiszter írhatja elő a pedagógusoknak. A tervek szerint a képzést és a számonkérést 2024. szeptember 1. és 2025. január 31. között kell teljesíteni, amit az Oktatási Hivatal fog megszervezi a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) bevonásával.
Maga a képzés egy tíz órás távoktatási képzés lesz, amelyett az NKE által működtetett informatikai továbbképzési rendszerben kell teljesíteni. Az előírás azokra is vonatkozik, akik idén december 31-ig létesítenek új köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyt, ugyanakkor nem vonatkozik a szakképzésben szakmai tantárgyat oktató tanárokra.
A sikeres teljesítéshez a pedagógusoknak húsz kérdésből tizenötre kell helyesen válaszolniuk. Ha az első számonkérés sikertelen, azt még két alkalommal lehet megismételni. A képzés teljesítését és eredményét a pedagógusok új, szintén szeptembertől induló teljesítményértékelése során is figyelembe fogják venni.
Az indoklás szerint minderre azért van szükség, hogy „a pedagógus hivatása gyakorlása során alkalmazott tartalomszabályozókra vonatkozó ismereteit időről-időre megújítsa”. A tervezet kitér a pedagógusok iskolai mobiltelefonhasználatának szabályozására is, miszerint a tanórai és egyéb foglalkozások ideje alatt, illetve a tanulói felügyelet ellátása alatt mobiltelefont és egyéb digitális, infokommunikációs eszközt csak a neveléssel-oktatással összefüggő célokra szabad használni. Kivételt jelentenek az iskolán kívüli programok, illetve bármilyen szituáció, ahol segítséget kell hívni.