A magyar családok megélhetése nehezebb, mint a Covid-járvány csúcsán volt

A háztartások négy százalékát közvetlenül a bedőlés fenyegeti.

A harmadik negyedévben előző negyedévhez képest 64 százalékkal, az előző év azonos időszakához képest pedig 71 százalékkal csökkent a magyar háztartások fizetőképességi indexe az Intrum és a GKI kutatása alapján. A legnagyobb mértékben az energiaárak emelkedése és az infláció terhelik a családok pénztárcáját. 

A harmadik negyedévben folytatódott a lakossági fizetőképesség csökkenése, és 2022 harmadik negyedévben már az elmúlt évtized legrosszabb értékét, 12,6 pontot mutatott a fogyasztói árak, bérek és lakossági adósságok alapján kiszámolt mérőszám – mondta Deszpot Károly, az Intrum CMS igazgatója a Népszavának. A fizetőképességi index az első negyedévben még 45 ponton állt, ami az egyik legmagasabb volt az utóbbi években. A friss harmadik negyedéves érték viszont már a 12-t közelíti, ráadásul havonta folyamatos romlás figyelhető meg, szeptemberben már csak 6,9 ponton állt. Elmondható, hogy mostanra a családok megélhetése nehezebb, mint a Covid-járvány csúcsán, a legszigorúbb lezárások idején volt: akkor az index 18,9 pontig esett csak le – tette hozzá a szakértő.

A rezsicsökkentés részleges megszüntetése a háztartások közel negyedének költségvetését veszélyezteti, és a háztartások négy százalékát közvetlenül a bedőlés fenyegeti. 

Ez is meglátszik az Intrum fizetőképességi indexében: sok családnak csak a megemelt rezsiköltségek miatt 20-30 százalékkal emelkednek a kiadásai.

felmérésGKI Gazdaságkutató Zrt.rezsi