Óriási volt az áremelkedés a termények piacián.
Hosszú időre visszatekintve tavaly csökkent a legnagyobb mértékben az agrárium által megtermelt termékmennyiség, így a GDP növekedéséhez 2022-ben nem tudott hozzájárulni – írta a Világgazdaság a Központi Statisztikai Hivatal ágazati összefoglalója alapján. A bruttó hozzáadott érték 37 százalékkal maradt el a 2021. évitől. A csökkenésben leginkább a gabonafélék alacsony terméseredményeinek volt meghatározó szerepük, az aszály miatt rekordalacsony lett a kukorica termésmennyisége. A szélsőséges időjáráson kívül a gazdálkodókat a ráfordítási árak emelkedése is sújtotta. Az energia és a takarmányok ára 50 százalékkal nőtt, a műtrágyáké két és félszeresére emelkedett. A gabonafélék terméscsökkenése miatt kevesebb termék került külpiacra, viszont az importszükséglet bővült.
Aszály pusztított tavaly Magyarországon, a gabonafélék termésmennyiségének visszaesése nyomán a kibocsátás mennyisége 18 százalékkal csökkent, ami az unión belül a legnagyobb visszaesés.
A növényi termékek termelői ára 52, ebből a gabonaféléké 67, az olajnövényeké 52 százalékkal, a tavaszi árpa és a rozs árszintje pedig a kétszeresére nőtt 2021-hez képest. Az élő állatok és állati termékek ára 46 százalékkal lett magasabb. A vágócsirke felvásárlási ára 2022-ben 49, a vágósertésé 51 százalékkal emelkedett a 2021-eshez viszonyítva.