Átlagosan 10-25%-kal nőttek a magánegészségügyi szolgáltatások árai. A szakemberek szerint a járóbeteg ellátásban emelkedtek a legdrasztikusabban az árak: akár duplájukra is. A műtétek tekintetében ugyanis már elérték azt a plafont, amelyet még van, aki meg tud fizetni.
Az inflációt, a rezsiköltségek emelkedését, az egészségügyi dolgozók bérének növekedését sorolják a szakemberek a magánegészségügyi szektorban tapasztalható jelentős áremelkedés okai között.
– ismertette Rékassy Balázs, egészségügyi közgazdász az ATV-nek.
Elérték az árak azt a plafont, amelyet a vásárlók hajlandók fizetni, tehát nem tudják tovább emelni az áraikat a magánegészségügyi szolgáltatók, mindenhol az a visszajelzés, hogy a profitjuk elillant az elmúlt fél évben.
Elsősorban azok a klinikák, akik a Covid alatt jelentős forgalomnövekedést tapasztaltak, jelentős bővülést csináltak, fekvőbeteg ellátást építettek, ezek a fekvőbeteg ellátó kapacitások, hűtőkapacitások, ezeknek egy része kihasználatlan, hiszen nincsen az embereknek azért a zsebükben nagyon sokszor 3 millió forintjuk azért, hogy a magánellátásban megműttessék magukat.
Az egészségügyi költségek emelkedése már a gazdaság egészére is kihatással van: a szakemberek szerint mivel egyre nagyobb szeletet jelent a háztartások kiadásaiban, kevesebb jut az egyéb termékek fogyasztására, így azokon a területeken visszafogja a költéseket.