A városhoz vissza-visszatérő, az országos politikában is jelenlévő Takács Ferenc egykori szociáldemokrata miniszterről szóló kötet mutatták be hétfőn az Emlékpont Kávézóban. Arról a politikusról, aki a vásárhelyiek érdekeit nézte, ellenezte a szociáldemokrata és a kommunista párt egyesülését, s ezért koncepciós perben ítélték el.
A Kommunizmus Áldozatai Napja alkalmából mutatták be hétfőn este az Emlékpont Kávézóban Presztóczki Zoltán – Zeman Ferenc: Takács Ferenc életútja és politikai pályája (1893-1958) című kötet, mely Vásárhely 1945 előtti szociáldemokrata parlamenti képviselőjének, majd az 1944-ben Debrecenben megalakult Ideiglenes Kormány miniszterének életútját, politikai pályát tárja fel.
Takács Ferenc egykori iparügyi minisztert, volt földművelésügyi államtitkárt 1950 nyarán elhurcolta az Államvédelmi Hatóság és a hírhedt Andrássy út 60. szám alatti pincebörtönben kényszerítettek „beismerő vallomásra”. A későbbi, a Kálmán József és társai ellen indított koncepciós perben, mint tizennegyedrendű vádlottat 12 év fegyházra ítélték.
– A parlamentben nagyon sokat szólalt fel a vásárhelyiek érdekében, de ezek nem illettek a szociáldemokrata képviselők sablon (a kormányt – ha kell, ha nem ostorozó) felszólalásai közé. Hám Artúr kormánypárti képviselő meg is dicsérte, mondván, olyat mondott neki, hogy ha Takács képviselő úr nem szociáldemokrata lenne, akkor szívesen látnák a Magyar Élet Pártja soraiba. Észérvekkel próbálta felhívni a figyelmet azokra a fogyatékosságokra, amiket annak idején a kormány elkövetett, s nem tett meg az elesettek érdekében. – árulta el Presztóczki Zoltán, aki Takács Ferenc élete első 54 évével – azaz az 1944. október 8-ig, Vásárhely szovjet megszállásáig tartó szakaszával foglalkozott.
– Takács Ferenc nagyon érdekes politikus, vásárhelyiségét jellemzi, hogy mindig visszatért a városba, holott országgyűlési képviselősége után is vállalt országos szerepet – mondta Zeman Ferenc, a kötet másik fele írója. – Személye kissé háttérbe szorult Vásárhelyen, ezért nem köztudott, hogy a kommunista éra előtt adott a város egy ilyen politikust, aki végül a kommunizmus áldozatává vált.
A peranyag a Hadtörténeti Levéltárban található, az Iparügyi Minisztériumi anyag nagy része 1956-ban elégett, de Takács Ferenc özvegye, Balla Erzsébet férje levelezését, fotógyűjteményét 1990-ben átadta a vásárhelyi levéltárnak.
– Az Emlékpont Könyvek sorozat 2016-ban indult, s az volt a célunk, hogy egyrészt bemutassuk az Emlékpontban zajló kutatásokat, munkatársaink kutatási eredményeit, másrészt, hogy megjelentessük azoknak a konferenciáknak az anyagát, melyeket itt rendeztünk – árulta el a könyvsorozat indításának okáról Miklós Péter címzetes egyetemi tanár, az Emlékpont könyvek sorozatszerkesztője, aki a szerzőkkel beszélgetett. Hozzátette: Az első kötet Vincze Gábor: A legnagyobb nyugtalanság tapasztalható… könyve volt, s nagy öröm, hogy nyolc év elteltével már a 19. kötetnél tartunk.