Ahogyan korábban már írtunk róla, egyházi kézbe mentenék a megszűnés elől a mártélyi iskolát. Úgy tudjuk azonban, erről februárig kellett volna nyilatkozni, amikor az önkormányzatnál még nem tudtak a bezárásról. Az egyház így csak egy éves kihagyás után vehetné át az intézményt, ami után félő, hogy már nem járna oda senki.
– A gyermekemnek zenei adottságai vannak és művészi vénája, itt, a kis közösségben megkapta az egyéni odafigyelést és bánásmódot, ami a művészeti fejlődését támogatta, most lehet, hogy messzebbre kell mennünk, hogy ezt megkapja és fogalmunk sincs, hogy hogyan fog helyt állni a kicsi, hiszen minden új lesz neki. Nem gondolom, hogy könnyen tudna visszajönni egy éves kihagyás után – mondja lapunknak Kis-Gyöngyösi Ildikó, akinek gyermeke most fejezte be kitűnő bizonyítvánnyal az első osztályt a Varga Tamás Általános Iskola Mártélyi Tagintézményében, ahová most 22 diák jár, két tanárral és egy asszisztenssel működik és a helyiek évek óta folyamatos harcot folytatnak a megszűnése ellen.
„Írd alá akkor is, ha itt nyaraltál a Mártélyi Erdei Iskolában, és ismerted az iskola lovát, ha találkoztál anno minden nyáron a saját tervezésű háza előtt csónakázó Makovecz Imrével, ha te is Tornyai János házában jártál óvodába” – sorolják a községhez kötődő emlékeket a szülők által indított, cikkünk írásakor 684 aláírót számláló petícióban, amelyet az iskola bezárása ellen indítottak, reális forgatókönyv ugyanis, hogy ha újra is nyitja azt az egyház, azt egy éves kihagyás után teheti csak meg.
Március 10-én járt Putz Anita, Mártély polgármestere a hódmezővásárhelyi Varga Tamás Általános Iskola igazgatójánál, aki még arról biztosította őket, hogy minden a legnagyobb rendben van, majd három nappal később arról értesítette telefonon a szülőket, hogy lehet, hogy bezárják az iskolát. Ez volt az a nap, amikor Orbán Viktor délelőtt a Kossuth Rádióban még az iskolabezárás ellen beszélt, majd délután bejelentette azt – a szülők azt is hitték, hogy erről van szó, mire közölték velük:
Ekkor szerettek volna szülőit tartani, de a koronavírus miatt nem tudtak. Mindenesetre az iskolavezetés, a tantestület, az önkormányzat, a szülői munkaközösség és a diákönkormányzat – tehát a tankerületen kívül minden érintett – jelezte: nem támogatják a lépést.
A tankerület mindezek ellenére felterjesztette az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) elé a döntést az iskolabezárásról május végén. Június elején érdeklődött a mártélyi önkormányzat, hogy miként döntöttek, akkor azonban erre még nem tudtak válaszolni. Várniuk kellett a tankerület írásos megkeresésére.
Úgy tudjuk, ezt a cikkünk írásakor éppen zajló tanévzárón tervezték bejelenteni (kollégánk a helyszínen, amint valamit megtudunk, megírjuk). Frissítés: a Vásárhelyi TV stábja ott volt, a rendezvényre nem engedték be őket, a kiérkező szülőktől viszont azt tudták meg, konkrétumot nem mondtak nekik.
Ugyanakkor a vasalódeszkás botrány után lemondott Balázs József tankerületi igazgatót átmenetileg helyettesítő Báthoryné Licska Anikó, a tankerület szakmai igazgatóhelyettese a Délmagyar.hu-val azt közölte: a mártélyi iskola az alacsony tanulói létszám miatt csak augusztus 31-ig működik. Vagyis a sajtóval előbb közölték a dátumot, mint az érintettekkel.
A jelenlegiek alapján úgy néz ki, a 2021/2022-es tanévben veheti át az egyházmegye a fenntartást, a polgármester korábban a közösségi oldalán tett közzé egy aláírt szándéknyilatkozatot ezzel kapcsolatban Kiss-Rigó László megyéspüspök tollából. A kérdés tehát most, mi lesz a kimaradó egy évben. „Még nem is kerestünk új iskolát, mert nem hisszük el, hogy ez megtörténhet ma és bízunk a jó emberek lelkiismeretében” – mondja Kis-Gyöngyösi Ildikó.
– Én a kilencvenes évek második felében jártam ide, akkor még önkormányzati fenntartású volt az iskola, már akkor is átalakult művészeti alapfokú iskolává, mert értelemszerűen mindenféle lehetőséget megragadott már az akkori polgármester is, hogy fenn tudja tartani az iskolát – meséli Somodi Ágnes, a mártélyi önkormányzat önkéntes segítője, aki 2015-ben a falu lapjában akkor még a teljes, nyolc évfolyamos általános iskolai képzés megtartásáért kardoskodva azt írta: „Egy falu óvoda és iskola nélkül egy olyan dominó-effektust indít el, amely a falu teljes elnéptelenedéséhez vezet és szinte lehetetlen megállítani.”