Csütörtökön volt a látás világnapja, október pedig a látás hónapja. Ebből az alkalomból hirdet már 2018 óta minden évben országos rajzpályázatot a gyerekeknek a szentesi és vásárhelyi székhelyű Domján Optika. A legszebb, legügyesebb rajzokat tegnap díjazták az Andrássy utcai üzletükben, ahol a gyerekek és szüleik előtt a szem egészségének megóvására és – különös tekintettel a gyerekekre – azokra a veszélyeztető tényezőkre hívták fel a figyelmet, amelyek ronthatják látásunkat.
Az idei rajzpályázatuk címe „Én és a kütyü”, hiszen a legtöbb gyerek életében nagyon sokat vannak jelen a digitális eszközök – ott a kezükben a tablet, az okostelefon, képernyőkkel vannak körülvéve. Mit tapasztalnak a szakemberek, milyen szemproblémákat tud ez okozni? Felerősödtek-e a látásproblémák a gyerekek körében? Ha igen, hogyan lehet ezt kiküszöbölni?
– Nagyon sok olyan gyerekkel találkozunk mostanában, akinél egész nagymértékű miópiát, tehát rövidlátást mérünk ki – mondta el a VTV-nek Domján Georgina, diplomás optometrista, kontaktológus. – A sok közelre nézés károsan hat a szemizmokra, a készülékekből áradó kék fény pedig akár látóideg-sorvadást is tud okozni, amely visszafordíthatatlan folyamat. Ezért fontos, hogy a gyerekeket időben vigyék el szemészeti szűrővizsgálatra – tette hozzá.
A szakembereknek az a tapasztalata, hogy egyre több a szemüveges gyerek: míg régebben egy-kettő volt egy osztályban, most már öt-hat is szemüveget visel. Igaz, a mostani gyerekek már nem ellenkeznek annyira a szemüveg használata ellen, viszonylag jól élik meg, ha szemüvegesek lesznek. De hogyan lehet esetleg megelőzni a látásproblémák kialakulását, illetve fokozódását? A szem relaxált állapota az, amikor távolra nézünk – állítja a szakember. Fontos, hogy a szülők és a pedagógusok is figyeljenek erre, vagyis, hogy minél többet nézzünk távolra. Mozogjanak a gyerekek a szabadban, tágasabb térben. Bár jó, ha digitális eszközök helyett sokat olvas egy gyerek, de fontos, hogy itt is legyenek szünetek, amikor mozog, kimegy, mással foglalkozik. Ezenkívül figyeljünk az árulkodó jelekre: ha sokat dörzsöli a gyerek a szemét, fájlalja a fejét, közel hajol az asztalhoz, miközben valami aprólékos tevékenységet végez – ezek mind látásproblémát jelezhetnek.
– Mindig is közel állt hozzánk a szemészeten belül gyerekszemészet – osztotta meg velünk Domján Ilona, az Domján Optika tulajdonosa. A digitalizációval nem megyünk – nem mehetünk – szembe, de ami felesleges képernyőidő, azt el kell hagyni. A rövidlátás rohamos tempóban növekszik, Európa lassan utoléri Távol-Keletet ebben a tekintetben. Társadalmi probléma ez, amivel kezdeni kell valamit -hangsúlyozza.
– Több száz rajz érkezett be a pályázati felhívásra tavaly is, idén is az egész országból. A díjazott rajzok kiválasztása sokszor okoz nagy fejtörést. Fontos a kivitelezés, a mondanivaló, az ötlet. Ha megvan az első három helyezett, de vannak még szép rajzok, akkor különdíjakat találunk ki. Díjakat egyébként három korcsoportban osztunk, az 1.-2. osztályosoknak, a 3.- 4 -edikesenek és az 5.-8. -os korosztálynak. Idén többen pályáztak a nagyobbak közül – úgy látszik, ez a kütyü-téma őket érintette meg a legjobban – számolt be Domján Ilona.
– VR-szemüveget rajzoltam, aztán anyukám javaslatára magamat is odarajzoltam mellé – meséli nekünk a negyedik osztályos Tárkány-Szűcs Kornél. A telefont és a TV-t használom, meséli, de a telefont csak 15 percig naponta, mert le van korlátozva. A TV viszont nem, annak még örülök! – mosolyog Kornél, aki azt is elárulja: nem zavarja, hogy szemüveges, csak egy picit sötétebb a lencséje, mert kék fény-csökkentő van benne.
A digitalizációval nem tudunk szembe menni, de valamit tennünk kell, hogy a képernyőidőt picit csökkenteni tudjuk, mert nagyon káros a szemre. Az emberi szem arra lett kitalálva, hogy távolra nézzen – mondta el köszöntőjében a tulajdonos. Hozzátette: azt látják, nemcsak a rövidlátó gyerekek száma, hanem a miópia, azaz a rövidlátás erőssége is növekszik. Ennek olyan szemészeti következményei lehetnek, amit az egész életre hatással vannak. Ezt egy módon lehet megakadályozni, állítja:
„Tegyük le a mobileszközöket, és menjünk ki a szabadba!„
Már tavaly is olyan ajándékokat adtak a nyertes gyerekeknek, amelyek pont erre erre buzdítanak, és idén sincs ez másként: például belépőt kapnak a Vadasparkba, vagy a bábszínházba. Egyébként, aki a kiállításon látható rajzokat megnézi – különösen a felső tagozatosokét – láthatja:
„A gyerekek pontosan tudják, mi történik velük, tudják hogy nem jó, mégis pörgetik a közösségi médiát. Segítenünk kell nekik! „
– hangsúlyozta a szakember, aki azt is elmondta: már vannak világméretű kezdeményezések, hogy hagyjuk abba ezt a nagyon sok képernyőidővel járó foglalatosságot. Ezért a szülőknek is tenni kell: nem tiltani, hanem kirándulni, kimozdulni, időt tölteni együtt, és lehetőleg sokat a szabadban.
A rajzverseny díjazottjai:
1-2. osztályos korcsoport:
1. helyezés: Szarvas Ádám 1.o. Hódmezővásárhely
2. helyezés: Nemes Erik 1.o. Szentes
3. helyezés: Dávid Viktória 1.o. Fábiánsebestyén
3-4. osztályos korcsoport:
1. helyezés: Domokos Dominik 4.o. Békéscsaba
2. helyezés: Rajos Hanna 3.o. Szentes
3. helyezés: Reményi Seron 3.o. Hódmezővásárhely
Különdíjak:
Tárkány-Szűcs Kornél 4.o. Hódmezővásárhely
Tarnai Adél 3.o. Hódmezővásárhely
Mészáros Borbála 3.o. Hódmezővásárhely
Kovács Attila 4.o. Szentes
5-6-7. osztályos korcsoport:
1. helyezés:Óhidy Róza 7.o. Makó
2. helyezés:Szűcs Jázmin 7.o. Makó
3. helyezés:Váradi Boglárka 6.o. Makó
Különdíjak:
Nagy Levente 7.o. Makó
Veréb Máté 6.o. Makó
Fekete Lara 6.o. Szentes
Bajnóczi Jázmin 7.o. Szentes
Szabó Lilien 5.o. Makó
Bajnóczi Nóra 5.o. Szentes
Csordás Hanna 6.o. Makó